Renata v Irsku

4 2018 Naši ve světě česky

Renata je moje kamarádka ze střední školy. Hned jak padla železná opona, to nám bylo asi dvacet let, chtěla odjet pracovat do zahraničí. Naučit se jazyk, nabrat zkušenosti a poznat jinou kulturu. Místo cestování přišlo kojení, přebalování a cesty k dětské doktorce. Pak přibylo další miminko a sen se odkládal a odkládal. Dnes už je jejím klukům hodně přes dvacet, jsou samostatní a nastal čas si začít plnit dávná přání.

V pětačtyřiceti se na to vrhla – jejím vytouženým místem se stalo Irsko a tak následovalo studium angličtiny, získávání informací o možnostech uplatnění v Irsku a práce na fyzické kondici. Co si budeme povídat – hledat práci ve dvaceti anebo po pětačtyřiceti je fakt velký rozdíl. Renata systematicky pracovala na tom, aby mohla do Irska odjet - shodila přes 25 kilogramů (!), zlepšila si fyzickou kondici, psala si s pracovními agenturami a opravdu si našla „job“ v Irsku.

Budu pracovat v kavárně! Když měla odjet – zlomila si ruku. Léčba se komplikovala a ruka byla nehybná. Renata každý den cvičila až přišel den, kdy se ruka začala trochu hýbat. Rehabilitace trvala rok. Konečně může jet!

Neodjela – musela na další operaci a trvalo další rok než byla úplně v pořádku. Jiný by to vzdal, ale ne ona - po třech letech systematické, usilovné přípravy odjíždí Renata do Irska. Bude pečovat o staré lidi, kteří se neobejdou bez každodenní pomoci.

Jestli chcete sledovat její příběh, zkušenost Češky v zahraničí, pohled na jinou kulturu, přidejte se. Budeme vám pravidelně přinášet příspěvky z jejího blogu.

- mc-

Hektický začátek

07.01.2018

 

Jo, když se jednou rozhodnu odjet do Irska, tak to trvá jen něco málo dýl než tři roky a ... jsem tu.

Zase jsem měla celý tři roky na to stalkovat FB skupiny lidí, co žijí v Irsku a sledovat komunikaci ohledně všech důležitých věcí, jako získání čísla sociálního pojištění, nalezení bydlení a práce a kde nakoupit levný cigarety z Česka. Mezi tím vším prolítnul inzerát agentury, která zajišťuje pečovatelky pro stařečky, který nechtějí do domova důchodců a jsou schopný si zaplatit někoho, kdo bude žít s nimi, popřípadě s celou rodinou, a bude se starat. Přišlo mi to jako vhodná alternativa k baristovi ve Starbucks a paní z agentury se jevila dost profesionálně empatická, takže volba byla jasná.

Po několikaměsíční anabázi vybírání té správné rodiny společně s agenturou, se rodina našla a že mě potřebují čím dřív tím líp. Babička, o kterou se mám starat žije ve vnitrozemí Irska, má tři dcery a jedna po druhé by se mnou ráda mluvila po Skypu. Musela jsem si aktualizovat Skype, protože ten jsem nepoužila už roky a stejně to bylo na nic, protože se to sekalo při rozhovoru hned s první z dcer, tak prý, že si promluvíme po telefonu. Ok - já byla totálně hotová z videohovoru a teď jen po telefonu - dala jsem to, sice zpocená jak myš, ale rozuměla jsem co bylo potřeba (doufám) a řekla jsem, co bylo potřeba (myslím). Po dalších dvou telefonních hovorech, kdy každý další dělal moje angličtinářský ramena širší a širší, jsme se dohodly, že přijedu defacto obratem, takže koupě letenky a balení se smrsklo do dvou dnů. Jelikož odlet byl naplánován na polovinu prosince, tak mi rodina nabídla, že mi zaplatí zpáteční letenku na vánoce domů, protože se v tu dobu o babičku postará sama. Perfektní - být o vánocích doma, zjistit co mi chybí a dotáhnout pár věci mezi svátky - proč ne. Ve chvíli, kdy jsem potřetí přebalila kufr, aby konečně vážil tolik, kolik je uvedeno na letence, jsem si šla dát na oslavu cigaretku. V tu chvíli telefon, že se vše mění, babička v nemocnici a že mám přiletět až po vánocích - což znamená tím předpokládaným zpátečním letem z vánočního Česka. Jasně, může se stát, s pochopením jsem uklidňovala postupně dcery, že je to ok, že prostě přiletím 5. ledna.

Den před odletem, tentokrát už finálně nejen zabaleno, ale taky vystěhováno, uskladněno, popřípadě i vyhozeno, mi napsala Marta (to je ta paní z agentury, vytvořily jsme si mírně osobní vztah za tu dobu, teda já k ní určitě), že je jí líto, že to s rodinou nevyšlo. Jako jak nevyšlo? Mluvila jsem s rodinou asi dva dny zpátky a ještě jsme probíraly detaily. Mírně jsem znervózněla. Poprosila jsem Martu, ať na to mrkne, že to bude určitě chyba v komunikaci. Nebyla. Babička onemocněla tak, že si ji nechali v nemocnici a nikdo nevěděl co bude.

Ještě jsem ani nezačala propadat nervozitě, když mě dostala nabídka agentury, že než mi najdou novou rodinu, tak můžu zůstat v domě šéfa. No neber to! Takže páteční odlet do Irska, víkend v Dublinu a v neděli odjedu k šéfovi. Hlavní je mít plán.

Ještě cestou na letiště v Praze mi přilítla SMS s nabídkou další rodiny. Jak jsem dosedla v Dublinu, tak jsme si volali a ... jsem tu.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012