Česká škola v Montrealu

Katka a Andrea – dvě dobrovolné učitelky rozjely sobotní vyučování pro české děti v Montrealu loni v září za vydatné podpory všech krajanských spolků v Montrealu. Škola je členem spolku Českých škol v Severní Americe. Díky velmi úspěšné sbírce uskutečněné mezi krajany má Česká škola bohatou knihovnu kvalitních českých knih a o výběr skutečně není nouze.
Děti, které školu navštěvují, musí mít povinně ukončenou první třídu základní školy a musí umět číst a psát ve francouzštině či angličtině. Výuka češtiny je prováděna hravou formou a je přizpůsobena všem dětem, které mají základní znalosti mluvené češtiny z primární rodiny. Děti se učí o České republice, její historii, významných osobnostech, tradicích a lásce k jejich kořenům. Velký důraz klademe též na pravidelné čtení českých textů.
Loni na vánoční prázdniny dostaly děti za domácí úkol sledovat české pohádky. Paní učitelka Andrea poslala rodičům typy na internetové stránky, kde je možné krásné a klasické pohádky snadno najít. První letošní vyučování bylo tudíž zaměřeno na české pohádky a tradiční pohádkové bytosti. A tak děti kromě Popelky, Šípkové Růženky či Červené Karkulky znají také Mrazíka a čarodějnici Saxanu. Po prázdninách děti diskutovaly a chtěly vysvětlitjaký je rozdíl mezi vodníkem a hastrmanem :-).
V novém školním roce 2018 – 2019 si paní učitelky přejí zvýšit počet žáků a rozdělit je do skupin podle jazykové úrovně češtiny. Navázaly spolupráci s třídou žáků základní školy v Čechách a vedou děti k psané komunikaci.
Pokud byste měli chuť škole a dětem osobně pomoci, můžete se ozvat na ceskaskolamontreal@gmail.com či telefonicky na: 450 - 477 – 6133.
(z Montrealského věstníku)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad