Historie, to jest...

Historie nejen literární
Jde o sborník textů ze stejnojmenného cyklu přednášek, který proběhl v roce 2017 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Ve čtyřech částech: Vydávání knih v období I. republiky-příležitosti a úskalí, Literatura a historie-možnosti poloviny 20. století, Literatura, sociologie, politologie, teologie-výzvy poloviny 20. století a Samizdat a nezávislé iniciativy na Plzeňsku 70. a 80. let jsou shrnuty příspěvky odborníků E. Burgeta, J. Mlejnka, J. Štogra, J. Sichálka, P. Šaradína, J. Hertla, M. Pehra, S. Vodičkové, J. Ruckla, P. Loučové, G. Romanové a J. Štogrové. Sborník byl vydán za podpory Města Plzně a nadace 700 let Města Plzně.
Jan Hertl: Historie, to jest vyhnanství z ráje editorů Jarmily Štogrové a Josefa Štogra.
je věnována autorovým textů z let 1932 - 1942. Jde o výbor z článků z revue Řád, Brázda a Přítomnost, který navazuje na monografii věnovanou dr. J. Hertlovi Neztratit se v propastné nenahraditelnosti (2017).
Jan Hertl (1906-1965), historik, sociolog, publicista, muzejník a badatel, předjímal mnoho událostí své doby, byl žák profesorů J. Bidla a J. Šusty, přítel a spolupracovník Josefa Pekaře, mezi jehož blízké přátele patřil A. Opasek. Kromě publikování v časopisech odborných i pro širokou veřejnost pracoval v nakladatelstvích, v muzeu vyučoval dějepis. S okruhem přátel katolických intelektuálů a F. Lazeckým založil Řád: revue pro kulturu a život, kam přispíval. Bádal především o životě K. H. Máchy, o blanických a svatoprokopských legendách.
Kniha zahrnuje autorovy zásadní studie, odborné články, recenze, polemiky a nakonec kapitolu Vzdoroslavíček, obsahující sérii článků s Hertlovým pseudonymem, který užíval pro časopisy. Doplněno životem a dílem J. Hertla, jeho bibliografií a jmenným rejstříkem.
"Cítíme, čím dále tím víc, jak století XIX. a všechno, co nás v jeho spojitosti tíží až do dneška, je antidogmatické. Byly uvolněny všechny síly, které jsou člověku dány k disposici, aby tvořil a hospodařil v dobře uváženém pokuse i rozmachu. Moderní společnost však nemá moci, čím uvolněné síly sjednotit, nemá absolutního měřítka, nemá absolutní hodnoty, nemá jediného dogmatu, kterým by zastavila své vlastní rozbití, rozbití svého celku i každého jednotlivce zvlášť. ..." (J. Hertl: Na okraj moderní sociologie, 1933).
Ze slov Jana Hartla vyplývá, že již počátkem třicátých let správně předjímal vývoj událostí spějící k válce a další vývoj nejen české, ale lidské společnosti jako celku.
Olga Szymanská
(dle tiskových materiálů)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad