Podoby a příběhy

Podoby a příběhy
Portréty renesanční šlechty
Rok renesanční šlechty 2017 vyvrcholil výstavou, jíž Národní památkový ústav představuje šlechtické rody, které ovlivnily české země období renesance. Ve Šternberském paláci v Praze je proto možné vidět výběr skvostných renesančních portrétů i osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty, a to z mnoha českých a moravských hradů a zámků.
Konkrétně jsou představeny vzácné portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Redernů, Lobkowiczů, Žerotínů, Dietrichsteinů a dalších rodin, i několika rodů, které přenesly své starobylé portrétní galerie z ciziny do naší země v pozdějších staletích. Zastoupena jsou díla anonymní i díla slavných autorů, Jakoba Seiseneggera, Paola Veronese, Hanse von Aachen či Anthoniho Bayse. Nechybí ani nejstarší portrét legendární Perchty z Rožmberka, vytvořený na přání vzdálených potomků jejího rodu, portrét mladého Petra Voka z Rožmberka či portrét Jáchyma Ondřeje Šlika, popraveného roku 1621 na Staroměstském náměstí. U portrétů medailonky věnované mnohým slavným rodům přibližují osobnosti české a moravské aristokracie té doby, protestantské i katolické a jejich životních příběhy. České a moravské šlechtické rody připomínají heraldické a genealogické památky, archiválie, předměty uměleckého řemesla se vztahem k jednotlivým rodům. I s předměty, zobrazovanými jako doklady statusu, zámožnosti, postavení portrétovaného. Vystavené soubory rozšiřují také vybrané renesanční portréty, které do zámeckých sbírek přinesly aristokratické rody usazené v Čechách a na Moravě v pozdějších staletích.
Součást expozice tvoří unikátně dochované renesanční textilie a šperky. Například unikátní národní památka – stříbrná šlikovská mincovní kazeta s vzácnými šlikovskými ražbami mincí z Jáchymova, renesanční náhrdelník ze Svatovítského pokladu či exempláře vonného šperku-pomandru: luxusního doplňku oděvů dam doby renesance. Z archívních památek proslulé šlikovské listiny vydané za císaře Zikmunda Lucemburského pro Kašpara Šlika, pokutní registra Petra Voka či takzvaná Zlatá kniha černokostelecká s popisem zámku Smiřických. Originály těchto vzácných dokumentů však mohly být vystaveny pouhý měsíc. Na přelomu ledna a února pak budou poprvé v historii vystaveny originály slavných dopisů Perchty z Rožmberka. V doplnění s vybranými ukázkami hudby autorů 16. a 17. století a s prezentací nazvanou Jak voněl pomandr – s ukázkami vonných vzorků, vkládaných do renesančních šperků či flakónů, probouzejících s jedním ze smyslů i naši fantazii – tím se stává výstava neopakovatelnou. V jejím rámci probíhají tvořivé dílny pro pedagogy, seniory a rodiny s dětmi. Pro školky a všechny typy škol komentované prohlídky, v jejichž průběhu lektor představuje portréty jako umělecká díla, která měla svoji funkci, význam a symboliku i jako doklad každodenního života renesanční šlechty.
Výstava Podoby a příběhy/Portréty renesanční šlechty trvá do neděle 4. března 2018. Po předložení vstupenky z výstavy Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský (Valdštejnská jízdárna – do 25. února 2018) je vstup na tuto výstavu za snížené vstupné 150 Kč.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad