Český architekt v New Yorku

V minulých číslech jsme se věnovali rozmachu české architektury v Praze. Je však vhodné připomenout, že i naši architekti jsou mezi těmi, kteří odešli před totalitními režimy do zahraničí. A mnohdy svým umem a schopnostmi pomohli zkrášlit nejedno místo k lidskému žití. Například Jan Hird Pokorný.
Narodil se v roce 1914 v Brně a ještě před svým odchodem z vlasti v roce 1939 stačil navrhnout kultivovanou stavbu hotelu Sýkovec u Ždáru nad Sázavou. Po krátké zastávce ve Švédsku se v roce 1940 usadil v New Yorku, kde dodnes ve svých osmdesáti sedmi letech vede svůj architektonický ateliér. Oplývá mladistvým elánem a dodržuje své zvyklosti. Stále ještě přednáší na Columbijské univerzitě, kde kdysi sám vystudoval -- podruhé -- architekturu. A bydlí stále v domě na 51. ulici, který si v roce 195O se svou tehdejší manželkou přebudoval v čistě moderním stylu.
Šedesát let projekční činnosti zahrnuje velké množství realizací, mezi nimiž jsou nejvýznamnější zejména stavby univerzitní. Již jeho projekt knihovny pro dívčí kolej v New Jersey, který je zjevně ovlivněn architekturou Franka Lloyda Wrighta, mu přinesl v roce 1955 první ocenění. Pokorný se však hlásí, vedle Wrighta , zejména ke skandinávské tradici moderní architektury, k Aaltovi, Asplundovi, ale i k Plečnikovi a Scarpovi. Tyto vlivy jsou patrné v jeho citu pro zasazení staveb do krajinného rámce, v práci s materiály a v důrazu na každý detail.
U univerzitních projektů mu bylo často svěřováno i celkové řešení campusu. Pro Newyorskou státní univerzitu ve Stony Brooku projektoval navíc velkou knihovnu, pro Lehmanovu kolej v ;Bronxu koncertní síň
a divadlo.
Vedle navrhování nových staveb se také věnoval i obnově historických památek New Yorku a činnosti v různých památkových komisích města. Za svou pedagogickou, tvůrčí i památkovou činnost obdržel v loňském roce cenu newyorské sekce Amerického institutu architektů Fellow Avard.
Všechny americké recenze staveb Jana Pokorného vždy zdůrazňovaly jejich živost a přívětivost. Tyto vlastnosti byly patrné i v televizním dokumentu, který natočil režisér Jiří Střecha a který byl odvysílán v české televizi koncem minulého roku.
Měla jsem možnost se blíže seznámit s newyorskou čtvrtí South Street Seaport, jejíž obří mrakodrapy a lodě arch. Pokorný doplnil a zlidštil útulnými turistickými krámky, restauracemi a místy pro konání koncertů a dalších milých kratochvílí. (viz foto)
(Tyto řádky byly z velké části napsány podle článku Petra Kratochvíla Živě a přívětivě, otištěném v Respektu 52/2000.)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad