MUZEUM ENZO FERRARI

Kdo byl nejlepším závodníkem lidské historie? To je otázka, na kterou nelze pravdivě odpovědět. Nemůžeme klasifikovat závodníky, kteří jezdili na různých okruzích a v různých podmínkách. Můžeme však směle prohlásit, že nejlepší závodní auto všech dob je značky Ferrari. Vášeň mladého závodníka konstruktéra byla hnací silou pro jeho práci a kariéru. Dokázal splnit sen malého chlapce, kterého okouzlila rychlost a vůně aut.Potomek malého strojaře Enzo Ferrari se narodil před 119 lety v severoitalské Modeně. Vyrůstal ve skromných podmínkách na malém městě a jako dítě netušil, co ho čeká za dobrodružný osud. Italskému závodníkovi a výrobci závodních, sportovních automobilů přichystal osud mnoho nevšedních životních zážitků. Po druhé světové válce se proslavil jako jeden z nejlepších manažerů v automobilovém průmyslu a během pár let se jeho jméno stalo synonymem pro rychlost a automobilové závody. Ferrari se dožil opravdu vysokého věku, který bychom mu mohli všichni závidět. Odešel z tohoto světa v devadesáti letech a během svého dlouhého života se musel vyrovnat i s velkými ztrátami. Asi nejtěžší pro něj bylo sledovat odchod těch nejbližších, které miloval.
Projekt muzea a jeho architekt
Enzo Ferrari i Jan Kaplický překračovali často hranice. Není jen shoda okolností, že právě český architekt navrhl muzeum, které v Itálii vzniklo na počest jedné z největších italských osobností dvacátého století. Celý projekt se odstartoval v roce 2009a slavnostněbyl otevřen v roce 2012. Soutěž na budovu muzea vyhrál Jan Kaplický a jeho londýnský ateliér Future Systems nad ostatními uchazeči již v roce 2004, ale projekt se tehdy opozdil z finančních důvodů. Až po dlouhých osmi letech se podařilo drahý projekt uskutečnit. Finanční náklady na stavbu, které se pohybují kolem osmnácti milionů eur, poskytla nakonec nadace Enza Ferrariho, Evropská unie a Unicredit Bank. Architekt Jan Kaplický se otevření muzea nedožil, zemřel čtvrt roku před položením základního stavebního kamene. Projekt tohoto extravagantního muzea tvoří vlastně dvě stavby. První tvoří zrekonstruovaná budova rodného domu slavného závodníka, druhá budova, navržená architektem Kaplickým, slouží pro výstavů automobilů známé firmy.Expozice uvnitř připomíná život a dílo slavného závodníka. Žlutá hliníková střecha ve tvaru kapoty auta má evokovat svou barvou znak Modeny i typický znak Ferrari. Žlutě organické muzeum bylo inspirováno hlavně designem závodního automobilu. Kaplického návrh není jen krásný, ale podobně jako u vozů Enzo Ferrariho, překypuje novými technologiemi. Komplex muzea, kterýse skládá ze dvou budov, má celkovou výstavní plochu 5 200 m2. Nachází se v blízkosti centra města, jen pár desítek metrů od železniční trati. Italové jsou proto na muzeum, které vzdává hold italskému automobilismu a Enzo Ferrarimu, patřičně hrdí.
Anna Sobotková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad