SKLO ZEDNÁŘSKÝCH LÓŽÍ

Výročí 300 let svobodného zednářství na českém území připomíná v Pavilonu skla /PASK v Klatovech pozoruhodná výstava Sklo zednářských lóží. Do konce února si lze prohlédnout především zednářské poháry-kanóny, užívané při slavnostních přípitcích.
Výstavy
Málo je známo, že v českých sklárnách s produkcí světově proslulého skla začaly před dvěma sty lety vznikat také zednářské poháry pro domácí i zahraniční lóže. Před několika lety proto vznikl projekt k prezentaci českého zednářského skla jako důležitého fenoménu uměleckého sklářství. Proto se nyní kurátorce Pavilonu skla v Klatovech a předsedovi spolku Praga Masonica podařilo projekt realizovat v podobě výstavy. V ní kladou důraz na mapování zednářského skla ryze domácí provenience jako specifické části produkce českých sklářských firem a umělců.
Exponáty pro výstavu jsou zapůjčeny z řady českých a rakouských veřejných a soukromých sbírek. Jejich prostřednictvím se můžeme seznámit s charakteristickými i specifickými tvary zednářského skla, s dekory, také se zednářskou symbolikou, která v rámci doprovodného programu k výstavě byla hlavní náplň již první proběhlé přednášky. Pravou perlou výstavy jsou nepochybně dva masivní poháry (pro 3. a 30. stupeň) dle návrhu Alfonse Muchy, který se kromě mnohavrstevného uměleckého působení proslavil jako jeden z obnovitelů svobodného zednářství v českých zemích po roce 1918. Poháry má veřejnost možnost vidět vůbec poprvé. Zároveň mnoho dalších exponátů zde má premiéru, například popelník z modrého skla, vyrobený u firmy Lötz v Klášterském Mlýně u Rejštejna kolem roku 1920 pro pražskou zednářskou lóži Harmonie. Popelník plní zároveň funkci dočasného důstojného doplňku stálé expozice skla jmenované firmy ve zdejším pavilonu skla.
Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše, sousedící s PASKem, připravilo druhou výstavu v podobě malé expozice připomínající lóži Sincerité, která v Klatovech působila v 18. století.
Výstavy potrvají do konce února 2018.
Přednášky
Sobota 17. 2. 2018 od 14 hodin – Lóže svobodných zednářů v Klatovech
Věnuje se historii svobodného zednářství v Klatovech a jeho místu v kontextu českého zednářského hnutí. Její autor J. Sadilek k tématu shromáždil řadu zajímavých informací a souvislostí. Po přednášce následují komentované prohlídky výstavy Sklo zednářských lóží v PASKu a výstavy o klatovské zednářské lóži ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše.
Sobota 24. 2. 2018 od 14 hodin – České zednářské sklo
Pro velký zájem je v závěru výstavy opakována přednáška, věnovaná zednářskému stolování, zvykům, rituálům, zednářské symbolice – J. Sadilek, plus výrobě zednářského skla v českých zemích – J. Lněničková. Po přednášce následuje komentovaná prohlídka výstavy.
Proč je zednářské sklo jiné, jaké bylo a je české sklo pro zednářské lóže a proč jej navrhoval třeba Alfons Mucha? Odpovědi na tyto otázky i mnohé další mohou návštěvníci najít na těchto přednáškách.
Unikátnost výstavního projektu tkví v tom, že poprvé v historii svobodného zednářství je českému zednářském sklu i klatovské lóži věnována taková pozornost. Co více: nejen k výstavě vychází obsáhlá publikace o českém zednářském sklu.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad