Prezidentská hysterie

Marina Hofmanová (Hužvárová) 1 2018 Aktuality česky

Jestli byla česká společnost skutečně rozdělená, tak je to právě teď, kdy vrcholí boj o „trůn“. Ze všech stran se valí emotivní vzkazy, že pokud lidé nevyberou dobrotivého krále Miroslava, říše upadne do chladu a temna.

Výzvy ke sdílení mocných apelů silně připomínají přeposílačky typu „pošli 10 přátelům, jinak budeš mít x let smůlu (dosadit lze cokoli)“.


Ne každého takový styl kampaně oslovuje, a tak čím dál častěji kolem sebe slyším: „A na just…“ I na sociálních sítích se část voličů přepnula do "neprezidentského" módu. Jak se říká, čeho je moc, toho je příliš.

K předchozí poměrně umírněné – i když i to je pojem relativní – kampani přibylo agresivity. Je ale ta agresivita skutečně nová, nebo je jen zjevnější?

 

Vždyť jak dlouho už nevidíme jiné fotografie hlavy státu, než pečlivě vybrané ty nejméně lichotivé. Ovšem ruku na srdce: máte vy sami doma pouze a jen povedené fotky? Kdo kdy fotil, dobře ví, že se holt vždycky některé momentky „vydaří“ k popukání. V mém archivu snímků jsem tomu říkala „obludárium“. A na druhé straně, co permanentní podprahové a líbivé zobrazování jiného kandidáta v rámci ilustračních snímků úplně něčeho jiného? Jaké cifry tatkto "nepropagovaného" kandidáta bychom se asi dopočítali?

 

Národ mobilizuje za podporu antizemana v mocném šiku. Jenže právě to posiluje šiky na straně opačné, neb i záporná reklama je reklamou.

Elektronické neuronové sítě se napínají k prasknutí v apelech na rozum, zodpovědnost, budoucnost a veškerá další pozitiva, přičemž jedním dechem poukazují na pekelné hlubiny, do nichž se jinak zřítíme a zůstaneme v nich navždy pohlceni. Za pár dní uvidíme. Ale nezapomínáme při té vší hysterii náhodou na podstatnou skutečnost, že je to zcela demokratická volba?

 

Jedno je jisté - ať už volby dopadnou tak či onak, konec světa nám vskutku nehrozí. Lidi proto nepřestanou jíst, pít, spát, žít... A taky se nepřestanou zase příště strašit; třeba kvůli něčemu úplně jinému.

 

Úvahu na toto téma najdete také na Neviditelném psu pod příznačným názvem Lidi, neblbněte! V prezidentské volbě jde o hodně, ale ne o úplně všechno

 

Marina Hužvárová

Foto Jana Smutná

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012