Kouzlení v muzeu

Muzeum hlavního města Prahy nám od konce minulého roku připravilo hned dvě krásné výstavy. V první jde o kouzlo obrázků poutních míst Prahy a okolí, v druhé o kouzlo plakátů k obrázkům pohyblivým.
Kouzlo svatých obrázků
První část této výstavy provází návštěvníka prostřednictvím vyobrazení milostných soch a obrazů na drobné devoční grafice na cestě po jednotlivých poutních místech v Praze a jejím nejbližším okolí – od poutního areálu v Hájku přes Bílou Horu, Strahov, Hradčany, Malou Stranu, Karlův most, Staré a Nové Město a Vyšehrad až do Zbraslavi.
Druhá její část je věnována období první poloviny 19. století: „zlatou dobou“ tisku svatých obrázků v Praze. Představuje produkci drobné devoční grafiky v průběhu první poloviny 19. století s důrazem na období doznívajícího klasicismu a období biedermeieru. V širokém průřezu je zde představena produkce nejvýznamnějších pražských tiskařských dílen Jana Pachmayera, Václava Hoffmanna, Dominika Mauliniho, Josefa Hory, Zikmunda Rudla, Leopolda Koppeho a mnoha dalších.
Vedle svatých obrázků jsou prezentovány sochy, obrazy, domácí oltáříky a další umělecké předměty z 18. a z první poloviny 19. století ze sbírek Muzea hl. m. Prahy. Valná většina z nich je vystavena vůbec poprvé.
Hlavní budova MHMP – do 2. dubna 2018
Český filmový plakát 1931-1948
Výstava přináší ucelený výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy. Seznámuje s unikátní plakátovou formou tzv. nudle, jež se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století.
Z plakátů neshlíželi pouze slavní čeští herci jako Vlasta Burian, Antonie Nedošinská či Jindřich Plachta, ale i tehdejší americké hvězdy, například Ginger Rogers, Shirley Temple či Clark Gable. Na plakátech jsou zastoupeni i známí německojazyční herci typu Hanse Mosera nebo Rolfa Wanky. Některé filmové postavy jsou zde přímo v nadživotní velikosti a návštěvník se může v jejich společnosti vyfotografovat. V přítmí kinosálu jsou promítány krátké ukázky z filmů Tři vejce do skla, Jánošík, Muži v offsidu, Pohádka máje a To byl český muzikant.
Plakáty, vylepované především na veřejných prostranstvích, byly snadno rozpoznatelné. Charakteristickou je pro ně skladba více obrazů či postav doplněná velkými plochami výrazných barev. Kvůli svému grafickému ztvárnění nebyly tyto dobové filmové plakáty nikdy plnohodnotně přijaty odbornou veřejností, takže jejich kouzlo a naivitu v nich nalézáme teprve nyní. Odsouzení plakátu jako dobového kýče nepřihlíží k faktu, že se jedná o reklamní produkt, který má nalákat dobového návštěvníka na film.
Časové vymezení výstavy je léty 1931–1948, tj. počátek zvukové filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.
Hlavní budova MHMP – do 11. března 2018
osa
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad