Kouzlení v muzeu

Muzeum hlavního města Prahy nám od konce minulého roku připravilo hned dvě krásné výstavy. V první jde o kouzlo obrázků poutních míst Prahy a okolí, v druhé o kouzlo plakátů k obrázkům pohyblivým.
Kouzlo svatých obrázků
První část této výstavy provází návštěvníka prostřednictvím vyobrazení milostných soch a obrazů na drobné devoční grafice na cestě po jednotlivých poutních místech v Praze a jejím nejbližším okolí – od poutního areálu v Hájku přes Bílou Horu, Strahov, Hradčany, Malou Stranu, Karlův most, Staré a Nové Město a Vyšehrad až do Zbraslavi.
Druhá její část je věnována období první poloviny 19. století: „zlatou dobou“ tisku svatých obrázků v Praze. Představuje produkci drobné devoční grafiky v průběhu první poloviny 19. století s důrazem na období doznívajícího klasicismu a období biedermeieru. V širokém průřezu je zde představena produkce nejvýznamnějších pražských tiskařských dílen Jana Pachmayera, Václava Hoffmanna, Dominika Mauliniho, Josefa Hory, Zikmunda Rudla, Leopolda Koppeho a mnoha dalších.
Vedle svatých obrázků jsou prezentovány sochy, obrazy, domácí oltáříky a další umělecké předměty z 18. a z první poloviny 19. století ze sbírek Muzea hl. m. Prahy. Valná většina z nich je vystavena vůbec poprvé.
Hlavní budova MHMP – do 2. dubna 2018
Český filmový plakát 1931-1948
Výstava přináší ucelený výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy. Seznámuje s unikátní plakátovou formou tzv. nudle, jež se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století.
Z plakátů neshlíželi pouze slavní čeští herci jako Vlasta Burian, Antonie Nedošinská či Jindřich Plachta, ale i tehdejší americké hvězdy, například Ginger Rogers, Shirley Temple či Clark Gable. Na plakátech jsou zastoupeni i známí německojazyční herci typu Hanse Mosera nebo Rolfa Wanky. Některé filmové postavy jsou zde přímo v nadživotní velikosti a návštěvník se může v jejich společnosti vyfotografovat. V přítmí kinosálu jsou promítány krátké ukázky z filmů Tři vejce do skla, Jánošík, Muži v offsidu, Pohádka máje a To byl český muzikant.
Plakáty, vylepované především na veřejných prostranstvích, byly snadno rozpoznatelné. Charakteristickou je pro ně skladba více obrazů či postav doplněná velkými plochami výrazných barev. Kvůli svému grafickému ztvárnění nebyly tyto dobové filmové plakáty nikdy plnohodnotně přijaty odbornou veřejností, takže jejich kouzlo a naivitu v nich nalézáme teprve nyní. Odsouzení plakátu jako dobového kýče nepřihlíží k faktu, že se jedná o reklamní produkt, který má nalákat dobového návštěvníka na film.
Časové vymezení výstavy je léty 1931–1948, tj. počátek zvukové filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.
Hlavní budova MHMP – do 11. března 2018
osa
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad