Vítr proti volbám

HaM 1 2018 Aktuality česky

My starší pamatujeme doby, kdy jsme se mohli podívat tak maximálně za humna (obrazně řečeno ve smyslu spřátelených okolních zemí – tedy v době, kdy nezlobily…). Jsem ráda, že něco takového nezažily moje děti. A tak již vzrostlá děťátka cestují, jak jen mohou.

 

Můj nejstarší syn Michal zatoužil vyrazit za velkou louži. Ale taky se vzdát voleb. Vyzvedl si tedy voličský průkaz, protože si naplánoval, že odvolí v New Yorku.

Díky levné letence si dopřál dva dny na Islandu, i když si stihl prohlédnout jen Reykjavík. Trochu smutnil, že se těšil na sníh, ale byla  obleva.

 

Spoj do New Yorku letěl na čas. Zatímco v Americe už se dávno volilo, u nás teprve volby začínaly.   „Pošli fotku, ať ji můžu dát na web,“ kladla jsem mu na srdce. „Jasně, mami,“ zněla lakonická odpověď.

Na WhatsApp mi dorazila zpráva „Už sedím v letadle. Letíme s mezipřistáním, je silný protivítr, tak musíme tankovat. Snad stihnu volby.“

S neplánovaným doplňováním paliva v Bangoru syn ve svém časovém harmonogramu nepočítal.

„Už jsem v NY,“ zapípala na mě zpráva v mobilu. A pak už jen dodatek: „Volby jsem o chlup nestihl, chybělo mi 10 minut.“

 

V případě jednoho mladého muže nevadí, i tak je zájem mladých lidí o veřejné dění úžasný. A také možnosti, které mají.

Ale lidí, kteří by rádi přidali své hlasy, je daleko více. Proč by nemohli v dnešní elektronické době hlasovat on-line? Volební účast by byla daleko vyšší. Vždyť pro spoustu našich občanů v zahraničí byla volební místa příliš vzdálená či nedosažitelná.

 

Není to tedy jen vítr, který někdy volbě zabránil, ale především neschopnost či neochota vyřešit přístup i lidem, kteří by se rádi voleb zúčastnili, ale nemohou cestovat k urnám v nesmyslně dalekých místech.

 

Údaje o volbách v zahraničí můžete najít na webových stránkách Českého statistického úřadu nebo podrobněji zde. Hezký článek o "přeshraniční" variantě voleb ve Švédsku vyšel na serveru Aktuálně.cz viz zde.

 

P.S.  Dnes mi přišel ohlas od kamarádky: „Naši mladí volili v Portugalsku. Svoboda je fajn.“

 

Marina Hužvárová

Foto:  Michal Hužvár - I takhle může vypadat metro v New Yorku

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012