Z biologického hlediska není migrace špatná a byla tu vždy.

Marina Hofmanová (Hužvárová) 1 2018 Aktuality česky

Ovšem v naší společnosti vyvolává ekonomickou nestabilitu, říká v rozhovoru pro Idnes známý keňský paleoantropolog Richard Leakey, který na sklonku minulého roku navštívil Českou republiku.

 

Propagátor výuky evoluční teorie Richar Erskine Leakey se narodil v prosinci 1944 v Nairobi do rodiny významných paleontologů Mary a Louise Leakeyových. A v jejich badatelské činnosti pak také pokračoval, posléze i s manželkou Maeve a dcerou Louise.

Jako mladý organizoval safari, v šedesátých letech minulého století se podílel na vedení expedic k jezerům Natron v Tanzanii a Baringo v Keni, či k etiopské řece Omo. Od roku 1974 stál v čele Národního muzea Keni v rodném Nairobi. Světového věhlasu dosáhl nálezem dětské kostry Homo ergaster, přezdívané podle místa nálezu „chlapec od Turkany“ v r. 1984.

 

Jeho aktivitu nejen ve vědě, ale i v politice nezastavila ani letecká nehoda před 15 lety, po níž přišel o obě nohy. Roku 1995 spoluzakládal keňskou opoziční stranu Safima, na přelomu tisíciletí zasedal po tři léta ve vládě, nyní už 10 let působí v keňské pobočce Transparency International. Patří k aktivním odpůrcům záměru na stavbu dálnice přes národní park Serengeti. Od roku 2004 řídí program WildlifeDirect na ochranu divoké přírody. A na Leakeyho mají štěstí studenti antropologie z americké Stony Brook University, kde přednáší.

 

Richard Leakey v pořadu Rostřel na webu iDNES.cz uvádí, že každý, kdo po objevení DNA zpochybňuje evoluci, musí být blázen. "Pro evoluci existují nezpochybnitelné důkazy a ti, kdo ji i přesto zpochybňují, činí tak na základě iracionální víry, protože ta nevyžaduje důkazy,“ říká, přičemž ale vůbec neodsuzuje víru jako takovou.

O Leakeyho pohledu na evoluci, názorech na víru nebo komentáři k migraci čtěte v článku Volání po občanských právech migrantů je nebezpečné, v němž také naleznete proklik do zvukového záznamu rozhovoru.

 

Marina Hužvárová

Na snímku Richard Leakey při jeho loňské návštěvě České republiky s kamarádkou Janou Myslivečkovou (archiv JM)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012