Odešel „muž mnoha tváří“

Eva Střížovská 1 2018 Naši ve světě česky

Ve věku 86 let zemřel ve Venezuele „muž mnoha tváří, přezdívaný Tacaricheco (tj. tacarijský Čech, podle jezerní oblasti tohoto jména), Carlos Stohr. Narodil se v Praze v roce 1931. V roce 1946 odjel do Venezuely, vystudoval univerzitu a stal se postupně významným malířem, návrhářem a profesorem.

Ale nejen to - úspěšně reprezentoval Venezuelu na mezinárodních atletických soutěžích. Také se věnoval hudbě. Zvládl na 13 místních hudebních jazyků, resp. místních nářečí včetně velmi speciálního „galerónu“.

Měl desítky výstav svých obrazů a kreseb, samostatných i společných. Byl i vynikajícím urbanistou. Navrhoval např. město Nueva Esparta. Miloval ostrov Margarita, kde žil a tvořil, ale v hloubi duše nepřestal být Čechem. Spolupracoval na vytvoření venezuelsko-české společnosti krajanů v r. 1992, k níž inspiroval tehdy nově nastoupivší (a v Caracasu ještě nějakou dobu jediný) nekomunistický diplomat Pavel Štěpánek.

 

V devadesátých letech jezdíval Carlos Stohr každoročně do České republiky, kde se zúčastňoval krajanských kongresů pořádaných univerzitou v Olomouci. Nikdy se nezapomněl stavit v redakci Českého dialogu, popovídat si i společně zazpívat. Byl naším věrným čtenářem. Věnoval nám radu svých kreseb k otištění, dokonce namaloval můj portrét. Vzpomínáme na něho jako na velice milého, veselého a tvůrčího člověka.

 

S Carlosem se rozloučil mimo jiné časopis El Estímulo zde.

 

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012