Má 97 okvětních lístků na paletě

Marina Hofmanová (Hužvárová) 12 2017 Kultura česky

Kdo?  Autorka letošní novoročenky Českého dialogu, paní Ludmila Hofmanová.

A proč tak zvláštní název?  Protože paní Lidka, kterou jste mj. mohli letmo potkat i v "Horálkovic rodině", měla pod tímto názvem letos v prosinci malou výstavu svých obrázků inspirovaných květinami  „pěstovanými“ štětcem a temperou na barevném kartonu.

Na tom by nebylo nic mimořádného, kdyby ovšem ony obrázky (mezi nimi i motiv našeho novoročního přání) nenamalovala ve svých 97 letech.

 

Výtvarné nadání projevovala Lída Hofmanová už jako malá školačka, ovšem rozvíjela ho zejména na plzeňském gymnáziu, odkud její obrázky putovaly až na výstavy do Japonska. Profesor své studentce sice doporučoval studium výtvarného umění, ale Ludmila zvolila studium jazyků na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracovala jako rozhlasová redaktorka; pár jejích článků byste našli i v Českém dialogu.

 

Do malování se znovu pustila asi ve svých  85 letech: „Prostě jsem dostala chuť vzít barvičky do ruky“, směje se. S výjimkou nemnoha portrétů zachycuje téměř výhradně květinové motivy, miluje luční kvítí, kopretiny, sedmikrásky, všelijaké trávy a lístečky.

Od křídy a pastelu na větších plochách posléze přešla k drobným temperám nanášeným párátkem, čímž svým objektům dodávala výrazný plastický prvek. V současné době zase zvětšila formát papíru a na temperu používá klasický štětec, přičemž užitím hustší barvy ponechává svým obrázkům plasticitu.

 

Obrázky z letošní „úrody“ nenechají nikoho v autorčině okolí na pochybách, že maluje celým srdcem a s nevšední vášní. Paní Lidka je ročník 1919 (stejně jako obdivuhodná Meda Mládková), narozeniny slaví 29. prosince.

Svou optimistickou tvorbou kolem sebe rozdává nejen radost, ale také jistotu, že i s 98 křížky se dají tvořit krásné věci.

 

Marina Hužvárová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012