Stalo se v listopadu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 12 2017 Aktuality česky

 

Diskuze kolem voleb do parlamentu, zdlouhavé sestavování vlády, strkačky o kandidaturu na volbu prezidenta, sprosté výpady každého na každého, mnohdy hnusné počasí a vánoční útok na rodinné finance... Co chtít víc? Jo - zapomněla jsem na paniku kolem ceny másla a bohužel i rvačky nakupujících, pokud někde v supermarketu slevili pětikorunu.

 

Nejdůležitější pro nás všechny je fakt, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš celý měsíc sestavoval vládu. (Záběry z předávání pověření na Hradě utvrdilo celý národ v názoru, že pan prezident trpí blíže neurčenou duševní chorobou, takže se chová i vypadá jako dement. Což zcela jistě zavinila špatná práce kameramana a zlomyslní novináři!!) Dosavadní ministerský předseda Bohuslav Sobotka podal písemně demisi a poslal dokument vládní poštou. Ovšem, stejně neměl šanci se s prezidentem potkat. Ten byl v ten den „shodou okolností“ na (ne)předvolebním výjezdu na Moravě.

 

Miloš Zeman si velmi pochvaloval své turné po Rusku. Jelo s ním několik desítek diplomatů a úředníků, ale hlavně: 150 podnikatelů! Na rozloučenou dostal Zeman čestný doktorát na Uralské federální universitě, první takové ocenění za pět let svého vládnutí. Nevíme, jak stará a slavná tato univerzita je, ale prezident projevil přání tam učit ekonomii. Tak snad to vyjde!

 

Kdysi předseda kdysi mocné strany Jiří Paroubek oznámil, že dokáže oživit ČSSD. Někteří její členové dokonce i věří, že to „buldozer“ dokáže.

 

Statisíce lidí po celé republice vzpomínaly na 17. listopad 1989, kdy jsme se po dlouhém bolševickém komatu probrali k životu. Ne, že by všechno bylo ideální a zdaleka to nenaplnilo naše představy... ale komu se tady nelíbí, tak ať se odstěhuje třeba do šťastné dělnicko-rolnické severní Koreje.

 

Před 25 lety zahynul při nejasné dopravní nehodě slovenský politik Alexander Dubček. Stal se tváří roku 1968 a znovu jsme jej přivítali do svého života po sametové revoluci 1989.  Nebyl to chlap, který by obstál v naší současné společnosti – voliči 4. cenové skupiny nechtějí „lidskou tvář“, ale hulváta se zaťatými pěstmi. Ale kdo ví, jak bychom dnes žili, kdyby se v roce 1989 nestal prezidentem Václav Havel, ale Alexander Dubček?

 

Sto let od nastoupení komunismu v Rusku se nikde neslavilo, naopak se i tam objevila spousta dokumentů, které vysvětlovaly celý hrůzný (a chaotický) boj o moc. Takže není se co divit, že 7. listopad už není od roku 2004 ruským státním svátkem!

 

T. G. Masaryk si přál, aby Ústav TGM (který založil v roce1932) měl také svou knihovnu. Stalo se to až nyní! Nová budova vyrostla v tzv. Heydrichově zatáčce v Libni. Masarykova sbírka knih měla už koncem 30. let přes 200 tisíc svazků, dostupným se stane i obří archiv dokumentů.

 

Do čela strany TOP 09 nastoupil po Miroslavu Kalouskovi europoslanec Jiří Pospíšil. Ozvaly se sice hlasy, jak stihne být najednou v Bruselu a v Praze, ale po ostudně prohraných volbách je to asi jedno.

 

Zemřel hudební skladatel, mj. někdejší ministr kultury a ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch (70). Vskutku mimořádný muzikant bude  naší kultuře chybět.

 

Ekonom a politik Tomáš Ježek (77) podlehl rakovině. Patřil mezi čelní představitele tzv. kuponové privatizace, ve kterou věřil a nepředpokládal, že ji Václav Klaus a Dušan Tříska zmrší.

 

Doslova jsme oplakali smrt písničkáře Wabiho Daňka (70), jehož písničky jsme znali i my, kteří jsme v životě nebyli na čundru. Věřili jsme totiž romantice, o které zpíval. Rosa na kolejích byla i pro rádoby cynické studenty hymnou pohody.

 

Zemřela slavná tenistka Jana Novotná (49), která vyhrála mnohé tenisové turnaje (např. Wimbledon v roce 1998), ale prohrála v boji s  rakovinou.

 

Po delší nemoci odešel zpěvák a moderátor Karel Štědrý (80). V 60. letech jej především proslavilo duo s Waldemarem Matuškou „Mám malý stan“.

 

Jaroslava Šmída známe především z filmu Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů a z mnoha malých rolí v seriálech i z reklam. Odešel do  hereckého nebe ve věku 47 let.

 

Prosetice na Teplicku prožily peklo: v regionálním tisku byla uveřejněna skupinová fotka prvňáčků. Tedy nic neobvyklého, ale: na internetu se objevila záplava nadávek a výhružek. Na fotce totiž byly i romské, vietnamské a arabské děti. „Třída plná teroristů, tam by sednul granát, rovnou střílet“ napsal jeden z rasistických hajzlů. Školu hlídali ráno policisté, aby děti byly v bezpečí. Strašný vzkaz napsala na internet poslankyně za Okamurovce Tereza Hyťová: že nenávistníky vlastně chápe!

 

Velký povyk propuknul po vyhlášení Zlatých slavíků. Soutěž, která už dneska zajímá jen skalní fanoušky konkrétních zpěváků (bez ohledu na kvalitu), poznamenalo šíbrování s hlasy účastníků. Dokonce se uvažuje o zrušení soutěže.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: pražský Tančící dům hostí Josefa Ladu. U příležitosti jeho 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí jsou ve čtyřech patrech vystaveny na čtyři stovky malířových děl a některé jeho osobní předměty. Malby, grafiky a další exponáty propůjčilo osm muzeí, galerie i soukromí sběratelé. My, co jsme vyrostli na Ladových vánočních pohlednicích, si připomeneme těšení na Ježíška a naše děti budou vyjeveně koukat, jak ten svět kdysi vypadal. Kdo měl to štěstí a byl na zahájení výstavy, potkal se tam s malířovým vnukem Josefem (který mi tak trošku svými dlouhými vlasy a obličejem připomíná Ladova vodníka). Ale nic ve zlém - milovala jsem obraz, který jsem od Mistra dostala k narození, tam si vodník šije svatební šaty a vypadá dost ustaraně.

 

Přeji vám všem, abyste se ve zdraví dočkali Ježíška a taky pěkně (a bezpečně!) oslavili příchod nového roku. Hodně pohody a vzájemné lásky vám posílá

Venda Šebrlová

 

 

Diskuze kolem voleb do parlamentu, zdlouhavé sestavování vlády, strkačky o kandidaturu na volbu prezidenta, sprosté výpady každého na každého, mnohdy hnusné počasí a vánoční útok na rodinné finance... Co chtít víc? Jo - zapomněla jsem na paniku kolem ceny másla a bohužel i rvačky nakupujících, pokud někde v supermarketu slevili pětikorunu.

 

Nejdůležitější pro nás všechny je fakt, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš celý měsíc sestavoval vládu. (Záběry z předávání pověření na Hradě utvrdilo celý národ v názoru, že pan prezident trpí blíže neurčenou duševní chorobou, takže se chová i vypadá jako dement. Což zcela jistě zavinila špatná práce kameramana a zlomyslní novináři!!) Dosavadní ministerský předseda Bohuslav Sobotka podal písemně demisi a poslal dokument vládní poštou. Ovšem, stejně neměl šanci se s prezidentem potkat. Ten byl v ten den „shodou okolností“ na (ne)předvolebním výjezdu na Moravě.

 

Miloš Zeman si velmi pochvaloval své turné po Rusku. Jelo s ním několik desítek diplomatů a úředníků, ale hlavně: 150 podnikatelů! Na rozloučenou dostal Zeman čestný doktorát na Uralské federální universitě, první takové ocenění za pět let svého vládnutí. Nevíme, jak stará a slavná tato univerzita je, ale prezident projevil přání tam učit ekonomii. Tak snad to vyjde!

 

Kdysi předseda kdysi mocné strany Jiří Paroubek oznámil, že dokáže oživit ČSSD. Někteří její členové dokonce i věří, že to „buldozer“ dokáže.

 

Statisíce lidí po celé republice vzpomínaly na 17. listopad 1989, kdy jsme se po dlouhém bolševickém komatu probrali k životu. Ne, že by všechno bylo ideální a zdaleka to nenaplnilo naše představy... ale komu se tady nelíbí, tak ať se odstěhuje třeba do šťastné dělnicko-rolnické severní Koreje.

 

Před 25 lety zahynul při nejasné dopravní nehodě slovenský politik Alexander Dubček. Stal se tváří roku 1968 a znovu jsme jej přivítali do svého života po sametové revoluci 1989.  Nebyl to chlap, který by obstál v naší současné společnosti – voliči 4. cenové skupiny nechtějí „lidskou tvář“, ale hulváta se zaťatými pěstmi. Ale kdo ví, jak bychom dnes žili, kdyby se v roce 1989 nestal prezidentem Václav Havel, ale Alexander Dubček?

 

Sto let od nastoupení komunismu v Rusku se nikde neslavilo, naopak se i tam objevila spousta dokumentů, které vysvětlovaly celý hrůzný (a chaotický) boj o moc. Takže není se co divit, že 7. listopad už není od roku 2004 ruským státním svátkem!

 

T. G. Masaryk si přál, aby Ústav TGM (který založil v roce1932) měl také svou knihovnu. Stalo se to až nyní! Nová budova vyrostla v tzv. Heydrichově zatáčce v Libni. Masarykova sbírka knih měla už koncem 30. let přes 200 tisíc svazků, dostupným se stane i obří archiv dokumentů.

 

Do čela strany TOP 09 nastoupil po Miroslavu Kalouskovi europoslanec Jiří Pospíšil. Ozvaly se sice hlasy, jak stihne být najednou v Bruselu a v Praze, ale po ostudně prohraných volbách je to asi jedno.

 

Zemřel hudební skladatel, mj. někdejší ministr kultury a ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch (70). Vskutku mimořádný muzikant bude  naší kultuře chybět.

 

Ekonom a politik Tomáš Ježek (77) podlehl rakovině. Patřil mezi čelní představitele tzv. kuponové privatizace, ve kterou věřil a nepředpokládal, že ji Václav Klaus a Dušan Tříska zmrší.

 

Doslova jsme oplakali smrt písničkáře Wabiho Daňka (70), jehož písničky jsme znali i my, kteří jsme v životě nebyli na čundru. Věřili jsme totiž romantice, o které zpíval. Rosa na kolejích byla i pro rádoby cynické studenty hymnou pohody.

 

Zemřela slavná tenistka Jana Novotná (49), která vyhrála mnohé tenisové turnaje (např. Wimbledon v roce 1998), ale prohrála v boji s  rakovinou.

 

Po delší nemoci odešel zpěvák a moderátor Karel Štědrý (80). V 60. letech jej především proslavilo duo s Waldemarem Matuškou „Mám malý stan“.

 

Jaroslava Šmída známe především z filmu Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů a z mnoha malých rolí v seriálech i z reklam. Odešel do  hereckého nebe ve věku 47 let.

 

Prosetice na Teplicku prožily peklo: v regionálním tisku byla uveřejněna skupinová fotka prvňáčků. Tedy nic neobvyklého, ale: na internetu se objevila záplava nadávek a výhružek. Na fotce totiž byly i romské, vietnamské a arabské děti. „Třída plná teroristů, tam by sednul granát, rovnou střílet“ napsal jeden z rasistických hajzlů. Školu hlídali ráno policisté, aby děti byly v bezpečí. Strašný vzkaz napsala na internet poslankyně za Okamurovce Tereza Hyťová: že nenávistníky vlastně chápe!

 

Velký povyk propuknul po vyhlášení Zlatých slavíků. Soutěž, která už dneska zajímá jen skalní fanoušky konkrétních zpěváků (bez ohledu na kvalitu), poznamenalo šíbrování s hlasy účastníků. Dokonce se uvažuje o zrušení soutěže.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: pražský Tančící dům hostí Josefa Ladu. U příležitosti jeho 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí jsou ve čtyřech patrech vystaveny na čtyři stovky malířových děl a některé jeho osobní předměty. Malby, grafiky a další exponáty propůjčilo osm muzeí, galerie i soukromí sběratelé. My, co jsme vyrostli na Ladových vánočních pohlednicích, si připomeneme těšení na Ježíška a naše děti budou vyjeveně koukat, jak ten svět kdysi vypadal. Kdo měl to štěstí a byl na zahájení výstavy, potkal se tam s malířovým vnukem Josefem (který mi tak trošku svými dlouhými vlasy a obličejem připomíná Ladova vodníka). Ale nic ve zlém - milovala jsem obraz, který jsem od Mistra dostala k narození, tam si vodník šije svatební šaty a vypadá dost ustaraně.

 

Přeji vám všem, abyste se ve zdraví dočkali Ježíška a taky pěkně (a bezpečně!) oslavili příchod nového roku. Hodně pohody a vzájemné lásky vám posílá

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012