Slovo na prosinec

Eva Střížovská 12 2017 Slovo redakce česky

Nedávno v tv mluvila bývala a krátkodobá ministryně kultury (jen 18 dní tam vydržela) Helena Třeštíková. Je to škoda, je kvalifikovaná, natočila úžasné dokumenty a v politice se orientuje. Bohužel, nedovedla si asi představit tu politickou mafii nebo jako to slušně nazvat, která panuje ve vládě. Ale to teď nebudu rozebírat. Paní režisérka Třeštíková mj. řekla, že ta sprostota, co píší frustrovaní lidé na Facebook ji neděsí. Že byli takoví lidé i dříve, ale nemohli se takhle anonymně vyjádřit. Protože tváří tvář to takhle lidé neříkají.

Jedna moje kolegyně říká, že FB je ztráta času, že se na to nechce dívat. Chápu a má pravdu. Ale je to také jakási sociologická paleta barev společnosti. A to pro mne, jako odjakživa zvídavého člověka je to dost zajímavé. Je tam např. vidět naprosté rozdělení a netolerance celé společnosti. Když někdo uvede koho třeba bude volit nebo nevolit za prezidenta a proč – to je najednou úplné vlnobití stejných nebo naopak opačných názorů včetně nadávek.

A také se mne kdekdo ptá, koho budu volit. Nikoho! Nemohu volit. Budu totiž v té době na Tenerife na Kanárských ostrovech. A tam nemáme žádné zastupitelství. A abych si o své dovolené „zaskočila“ do Madridu ode mne nemůže nikdo chtít. A to bych musela dvakrát. Jednou se dostavit osobně pro jakýsi volební papír a podruhé přijet osobně volit. Hezky to vymysleli naši zástupci za téměř 30 let, kdy se po nich žádá možnost volit pro občany v zahraničí, že? V mnoha státech existuje volba korespondenční nebo elektronická. Američané, když přijedou ve volební čas do ČR, mohou volit jak v Praze, tak třeba v Plzni. Já už jsem nemohla volit nejméně pětkrát, protože jezdím po světě. Dost se tento problém snaží asi dvacet let řešit Stálá komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí. Ale marně. Přitom nejde jen o to, „že když tu nežijí, tak ať nevolí“, jak mi řekla jedna sousedka, ale o to, že nemohou volit ani ti, co leckde v cizině pracují, studují či jsou jen na dovolené. Upřímně řečeno, neodpovídám ani na otázku koho BYCH volila. Nabídka kandidátů je sice velkolepá, ale jejich schopnosti zastávat tento úřad… hm, tak radši být na ostrově vedle Afriky.

A na závěr něco hezkého. Budou Vánoce, vánoční smrky už se rozsvěcují, u nás máme smrk krásný přímo na náměstí. Není dovezený, vyrostl tady sám…a je krásný

A taky mám novou pravnučku Rozárku, jsou jí tři dny… Na obrázku s maminkou Kájou.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012