Ve své práci žije dál - Iva Němcová (1980–2015)

Marina Hofmanová (Hužvárová) 11 2017 Kultura česky

Jméno Ivy Němcové možná není veřejnosti příliš známo, přesto nám svou tvorbou přinesla jiný pohled na divadlo. Vytvářela totiž silné statické obrazy a pracovala se zcela jinou poetikou, než na jakou jsme byli zvyklí. Talentovaná představitelka mladé generace českého scénografického a kostýmního výtvarnictví, designérka a konceptuální umělkyně bohužel odešla z tohoto světa předčasně. Její dílo, kterým se stačila zapsat mezi přední osobnost české scénografie, nyní připomíná výstava Iva Němcová (1980–2015).

 

Iva Němcová, rodačka z Nového Města na Moravě, vystudovala aranžérství na střední škole ve Žďáru nad Sázavou, poté scénografii na pražské DAMU u prof. Jana Duška. Během studia absolvovala roční stáž na Central saint Martins, University of the Arts v Londýně. Jí navržené scény a kostýmy viděli diváci řady inscenací doma i ve světě, spolupracovala s režiséry zvučných jmen jako D. Špinarem, J. Fričem, M. Krobotem, L. Málkovou Orbók a dalšími.

 

Podílela se také na nekomerčních spotech a projektech např. pro Jedličkův ústav nebo Design Help. Je autorkou výtvarného řešení videoklipu dnes velmi populární hudební skupiny The Tap Tap. Mohli bychom se posunout i do oblasti fotografie, módy a designu, známější pro veřejnost ale bude spíš její podíl na filmech Gottland režiséra R. Síbrta nebo Rodinný film v režii O. Omerzu. Iva Němcová zemřela předčasně v červnu 2015 v Praze. Za vynikající práci na inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu dostala Cenu Národního divadla pro umělce do 35 let, in memoriam.

 

 

Prostor pražské Galerie Českých center je jak na míru střižený pro makety scén doplněné o videoinstalace a zvukové ukázky příslušných divadelních děl, jejichž poslech umožní návštěvníkům lépe pochopit okolnosti a kontext jednotlivých prací. Kurátoři výstavy, kolegové a přátelé této nevšední výtvarnice, Lucia Škandíková, Dragan Stojčevski a Andrej Ďurík udělali dobře, že ponechali prostor vzdušný a nezahltili jej příliš mnoha exponáty. Nabízejí však mnohem víc. K příležitosti výstavy totiž vyšla česko-anglická publikace.

 

Výpravná publikace, kterou autorský kolektiv nazval prostě - Iva Němcová -, dokumentuje zejména její divadelní tvorbu, ale připomíná také její spolupráci na filmech, hudebních klipech či netradiční šperky a osvětlovací tělesa.

 

Výstava je k vidění do 30. prosince tohoto roku v Galerii Českých center, Rytířská ulice č. 31, a to zásluhou Institutu umění – Divadelního ústavu ve spolupráci se společností Zahrada.

 

A možná jsem slyšela dobře, že by pak mohla putovat za návštěvníky dalších Českých center ve světě – určitě by tam potěšila.

 

Marina Hužvárová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012