Ve své práci žije dál - Iva Němcová (1980–2015)

Jméno Ivy Němcové možná není veřejnosti příliš známo, přesto nám svou tvorbou přinesla jiný pohled na divadlo. Vytvářela totiž silné statické obrazy a pracovala se zcela jinou poetikou, než na jakou jsme byli zvyklí. Talentovaná představitelka mladé generace českého scénografického a kostýmního výtvarnictví, designérka a konceptuální umělkyně bohužel odešla z tohoto světa předčasně. Její dílo, kterým se stačila zapsat mezi přední osobnost české scénografie, nyní připomíná výstava Iva Němcová (1980–2015).
Iva Němcová, rodačka z Nového Města na Moravě, vystudovala aranžérství na střední škole ve Žďáru nad Sázavou, poté scénografii na pražské DAMU u prof. Jana Duška. Během studia absolvovala roční stáž na Central saint Martins, University of the Arts v Londýně. Jí navržené scény a kostýmy viděli diváci řady inscenací doma i ve světě, spolupracovala s režiséry zvučných jmen jako D. Špinarem, J. Fričem, M. Krobotem, L. Málkovou Orbók a dalšími.
Podílela se také na nekomerčních spotech a projektech např. pro Jedličkův ústav nebo Design Help. Je autorkou výtvarného řešení videoklipu dnes velmi populární hudební skupiny The Tap Tap. Mohli bychom se posunout i do oblasti fotografie, módy a designu, známější pro veřejnost ale bude spíš její podíl na filmech Gottland režiséra R. Síbrta nebo Rodinný film v režii O. Omerzu. Iva Němcová zemřela předčasně v červnu 2015 v Praze. Za vynikající práci na inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu dostala Cenu Národního divadla pro umělce do 35 let, in memoriam.
Prostor pražské Galerie Českých center je jak na míru střižený pro makety scén doplněné o videoinstalace a zvukové ukázky příslušných divadelních děl, jejichž poslech umožní návštěvníkům lépe pochopit okolnosti a kontext jednotlivých prací. Kurátoři výstavy, kolegové a přátelé této nevšední výtvarnice, Lucia Škandíková, Dragan Stojčevski a Andrej Ďurík udělali dobře, že ponechali prostor vzdušný a nezahltili jej příliš mnoha exponáty. Nabízejí však mnohem víc. K příležitosti výstavy totiž vyšla česko-anglická publikace.
Výpravná publikace, kterou autorský kolektiv nazval prostě - Iva Němcová -, dokumentuje zejména její divadelní tvorbu, ale připomíná také její spolupráci na filmech, hudebních klipech či netradiční šperky a osvětlovací tělesa.
Výstava je k vidění do 30. prosince tohoto roku v Galerii Českých center, Rytířská ulice č. 31, a to zásluhou Institutu umění – Divadelního ústavu ve spolupráci se společností Zahrada.
A možná jsem slyšela dobře, že by pak mohla putovat za návštěvníky dalších Českých center ve světě – určitě by tam potěšila.
Marina Hužvárová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad