Ota Kars: Jmenuju se Tomáš

Venda Šebrlová 11 2017 Knihy česky

Fotka na obálce mi připomněla, jak jsem tohoto človíčka milovala. Pamatujete si jeho první roli? Bylo to ve filmu Marečku, podejte mi pero a Tomáš přišel do třídy, kde po odpoledních doháněli vzdělání dospělí. Nesl profesoru chemie Františku Filipovskému vzkaz od ředitele a čekal, až si ho roztržitý pán všimne. Čekal dost dlouho na to, aby si režisér Lipský během natáčení této epizodky uvědomil, jak je milý, vtipný a pohotový - a dal mu roli ve fimu Ať žijí duchové. Pak si ho vybrala režisérka Marie Poledňáková a Tomášova hvězdná kariéra začala po boku Jany Preissové a Františka Němce.

 

„Podle svědectví paní Poledňákové se Tomáš účastnil konkurzu na Velrybu s dalšími 140 dětmi. Nevybrali ho. Jenže: Tomáš se vrátil do zkušební místnosti a pouze gesty, beze slov, paní režisérce ukáže, že si jde pro čepici, kterou tady zapomněl. Natolik ji tím zaujme, že požádá produkci, aby ho do užšího výběru přeci jen zařadili. … Paní Poledňáková k tomu dodává: Očekávanou něhu,  jemnost, křehkost a cit Tomáš dodal, ale navíc spolu s obrovským klukovským rošťáctvím, zábavnou roztomilostí a vlastním humorem.“

 

Točil jeden film za druhým, pak se v dospívání  jeho rošťácký ksichtík měnil na obličej charismatického studenta práv. Už netočil, ale pořád s ním byla legrace, což dokládají příběhy z jeho krátkého života. Knihu napsal Tomášův spolužák (od 3. třídy ZŠ!) a celoživotní přítel Ota Kars. Požádal jej o to hercův tatínek Václav Holý, který byl v pražském Luxoru kmotrem knihy. Prošedivělý pán s vlnitými vlasy, laskavým úsměvem a drobnými brejličkami nám řekl, že nechtěl, aby se jednou příběhu zmocnil bulvár. Už před lety např. noviny zpochybňovaly Tomášův vřelý vztah k matce.

 

Ota Kars se připravoval pět let, pak rok psal (někdy až dvanáct hodin denně)! Probíral se horami fotografií a dokumentů (a byl rád, že za  Tomášova života se ještě nedělala selfíčka). Znovu se díval na filmy, které klučík ozvláštnil svým kukučem. Byla to zajímavá podívaná: laskavé příběhy z příšerné doby.

 

Není to kniha drbů a senzací. Je to krásně napsaný příběh kluka, který tragicky zahynul 8. března 1990 (to mu bylo teprve 22 let) a dodnes nás provází životem. S úsměvem a potutelným mrknutím... Jak říkával:“Na mě se můžeš spolehnout!“

 

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012