Karel Hvížďala: Vlčice

Venda Šebrlová 11 2017 Knihy česky

Magda Vášáryová a Iva Brožová jsou tak spjaty s našimi osudy, že vlastně čteme své životopisy. Co všechno prožily v této zemi, která v posledních desetiletích několikrát měnila jména a politické klima? Karel Hvížďala pojmenoval jejich portréty podle anglické středověké tradice, kdy se „vlčice“ přezdívalo královnám. Tehdy jich bylo sedm, byly statečné, inteligentní a neovlivnitelné. V této knize jsou dvě.

 

Při křtu v knihovně Václava Havla v Praze bylo narváno ještě víc, než obvykle. Lidé stáli i na dvorku a chodbičce na chodník. Proč byl dvojrozhovor tak zajímavý? Maagda Vášáryová opustila hvězdnou hereckou kariéru a vkročila do politiky, dokonce kandidovala na funkci slovenské prezidentky. Iva Brožová jako právnička celý život obhajovala nezávislost soudů na politice a v čele Nejvyššího soudu  dospěla až k osudnému střetu s tehdejším prezidentemVáclavem Klausem.

 

Obě dámy jsou z kantorských rodin, kde odpor k vývoji naší společnosti nikdo  neskrýval. Magda Vašáryová po sametové revoluci pracovala na velvyslaneckých postech, byla poslankyní a dnes dojíždí z Bratislavy do Prahy přednášet politickou sociologii na institutu CEVRO. Ivu Brožovou charakterizuje její odpověď na otázku, proč se dosud nepodařilo soudcům vštípit do hlavy, že reprezentují zákon a spravedlnost, a nikoliv stát, „Protože moc chutná a služba již tolik ne.“ Tato dvojice žen věnovala svůj život nekončícímu boji proti politickému svinstvu. Tvrdé práci...

 

Karel Hvížďala v jedné otázce připomíná, že v postmoderní době už ideální hodnoty nedrží pohromadě žádný rámec: ani náboženství, ani ideologie a lidé jsou z toho zmateni. To je bohužel celosvětový problém. Ten nevyřeší velkohubé proslovy, ani zbraně, ale takoví lidé, jako Magda Vášáryová a Iva Brožová. (Nechcete se přidat?) Jo - a nakonec obě dámy i kmotra knížky, nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová, zavyly jako vlčice. Sklidily aplaus a vřelý smích!

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012