Dušičky

Měla jsem spřátelenou duši (lepší slovo mne nenapadlo) Jiřinku. Opustila tento svět v devadesáti třech letech. Měla zajímavý a občas dost těžký život. A měla dar vnímat věci, které jiní lidé nevnímají. Napsala o tom pár knížek. A také ji potkalo NDE (Near Death Experience), jak se odborné označuje tzv- blízkost smrti. A ona o tom také psala a povídala na různých setkáních s lidmi. Život ji časem zavál do Kalifornie a jakýsi doktor Alexander, neurochirurg se nad jejím činěním dost pohoršoval. Já jsem odborník - lékař, který přesně ví, kdy mozek končí, NDE je nesmysl… říkal. Ale přihodilo se – a milý doktor Alexander vážně onemocněl a upadl do bezvědomí. Přes všechnu péči lékaři poté konstatovali smrt. Ale milý dr. Alexander se zatím vznášel nad nemocničním lůžkem, tak jak to obvykle vyprávějí ti, které potkalo NDE a rozhodl se vrátit k životu. A stejně, jak to bývá u ostatních pacientů, kteří toto prožili, byli lékaři udiveni, ale i rádi, že se jim kolega vrátil na zem. A dr. Alexander se vrátil do své práce a o tomto zážitku napsal knihu. A moje Jiřinka mu za to napsala děkovný dopis.
Nedávno jsem seděla v kavárně s jedním přítelem z mládí a povídali jsme si o dětech a o vnoučatech. On má (naštěstí) několik už velkých dětí a jedno z nich je moc nemocné. Až tak, že si s ním povídají o smrti a o tom, že to nebude konec…
Já mám své dušičky, tedy babičky, dědečky, rodiče, sestru, tety a další příbuzné, ale i dobré přátelé, kteří odešli ze světa na jakési velké zasklené nástěnce ve fotografiích. Zapaluji jim pod nástěnkou svíčky, dneska hezkou velkou parádní, mluvím na ně a omlouvám se, že nechodím často na hřbitovy k jejich hrobům, protože jsem se přestěhovala z Prahy. Oni se nezlobí, protože samozřejmě nejsou jen na hřbitově… A také, prosím další dušičky, které odcházejí ze světa, a měla jsem a mám je ráda, aby se nezlobili, že už se mi na tu nástěnku nevejdou, ale že na ně stejně myslím.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad