1917–2017

Takto jednoduše se jmenuje výstava plakátů, které připomínají jedno z nejtragičtějších výročí našich soudobých dějin. Od Ruské revoluce, nám nechvalně známé pod zkratkou VŘSR, letos napočítáme 100 roků.
S myšlenkou na tento druh připomínky přišel loni kurátor mezinárodního bienále grafického designu Golden Bee v Moskvě Sergej Serov (na snímku). Když vyzval renomované grafiky, aby se k výročí vyjádřili, zúčastnilo se jich sedm desítek z třicítky zemí. V otevřené výzvě se pak do soutěže přihlásilo přes 1500 prací od autorů z 50 zemí.
Kolekci 80 plakátů pro výstavní prostor galerie DOX sestavil náš přední grafický designér Aleš Najbrt.
Naplnit zamýšlený cíl, a to vytvořit prostřednictvím specifického prostředí plakátu otevřenou platformu vizuálních úvah a názorů týkajících se Ruské revoluce, se jistě podařilo. Mezi veřejností v Rusku vyvolal projekt 1917–2017 velký zájem. Asociace badatelů ruské společnosti se připojila průzkumem pod názvem Образы столетия революции в России и мире [Obrazy století revoluce v Rusku a ve světě] a časopis Dekorativní umění k tématu připravil rozsáhlou publikaci.
Většina ruských i zahraničních umělců ztvárňuje revoluci jako apokalypsu, násilí, lež, nesvobodu a utrpení s monstrózní, zločineckou postavou Lenina. Jsou zde ovšem 4 % plakátů z Ruska a 8 % děl ze zahraničních zemí, jejichž autoři hodnotí bolševickou revoluci kladně.
V soutěži byla vybrána stovka prací pro expozici na mezinárodní bienále v Moskvě v příštím roce, ale též širší nabídka 500 plakátů, z níž si mohou vybírat kurátoři pro své výstavy v různých zemích, například již plánované v Německu, Velké Británii, Černé Hoře a USA.
V pražském Centru DOX jsou k vidění plakáty autorů ze 17 zemí světa. Výstava vznikla ve spolupráci s festivalem současné ruské kultury Kulturus a doplňují ji díla ruského umělce Antona Litvina.
V rámci vernisáže ve čtvrtek 26. 10. proběhla i performance jedné z nejznámějších současných ruských performerek Lízy Morozovové příznačně nazvaná Srp a kladivo.
A pokud máte zájem o tuto problematiku, nenechte si ujít diskuzi této umělkyně a literárního historika, filologa a redaktora kulturního portálu Colta.ru Gleba Moreva, která se pod názvem Kultura vzdoru: disidenti, antikonformisté, současní umělci koná už v pondělí 30. října v 19h. ve Vzducholodi Gulliver.
Výstava je k vidění do 8. ledna 2018.
Text a foto HaM
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad