Malířská rodina Mánesů

Tato výstava představuje všechny členy rodiny ve čtyřech stovkách obrazů, kreseb, grafik a dokumentů, a to s důrazem především na dílo Josefa Mánesa.
Známá rodina představuje nejvýraznější kapitolu v českém výtvarném umění 19. století. Zastupuje ji hned pět osobností ve dvou generacích, které vyšly z dobového romantismu, jehož různé polohy naplnily osobitou tvůrčí invencí a vlastními ideály. Životy obsáhly jedno století.
Nejstarší Antonín (1784-1843 Praha), pozdější profesor krajinářské školy Akademie, který vychoval řadu žáků, působil nejvíce jako příklad v rodině: synové Josef a Quido a dcera Amálie z něj čerpali. Vyšel z klasicistního pojetí ideální krajiny a jejího empirového charakteru. Nejsilněji na něj zapůsobili holandští mistři 17. století ovlivnili jeho náměty i způsob realistického provedení při zachování celkového romantického náboje. Stále více zachycoval skutečnou, lyricky pojatou přírodu s jejími detaily. Antonína Mánesa dnes považujeme za zakladatele české krajinářské školy 19. století.
Nejméně informací máme o Václavu, mladším bratrovi Antonína (17931858), představiteli náboženské malby. Typický představitel umělce rozhraní klasicismu. A romantismu, jehož ideály ho neoslovily. Nemohl po sobě tedy zanechat dílo vývojově důležité, byť zásady klasicismu uplatnil v portrétní malbě.
Nejstarší z dětí Amálie (18171873) se na přání otce věnovala krajinářským námětům-podnikala dlouhé cesty do přírody, i se sourozenci. Po otcově smrti se obětovala péčí o bratry, v roce 1853 si otevřela soukromou malířskou školu pro paní a dívky z středních vrstev.
Nejznámějším se stal všestranně nadaný Josef Mánes. Mistr kresby, figuralista typu Raffaelova, velmi vnímavý portrétista a krajinář, autor velkých zakázek i drobných improvizací (18201872 Praha). Prvními vzory a učiteli byli otec Antonín a strýc Václav, na pražské Akademii Fr. Tkadlík, později Ch. Ruben. Po návratu z Mnichova kreslil studie krojů, ilustroval lidové písně i prózu, pracoval na oficielních zakázkách (především kalendářní deska orloje pro Staroměstskou radnici či umělecké návrhy pro nové pražské kostely-vytvořil zde národní typ, tak obdivovaný a zároveň napodobovaný dalšími generacemi). Ve všech svých obdobích tvorby dělal portréty prodchnuté realistickým charakterem a lyrickým vztahem. Se zaujetím zpracovával problém světla a atmosféry. Především dobový žánr dokázal malířským mistrovstvím, koloristickou formou a jedinečným rukopisem dovést k nejvyšším výtvarným hodnotám. V malbě druhého rokoka použil i náměty z Hané-portrétoval, kreslil a maloval krajinné i krojové studie, zaznamenal i zámecké radovánky.
K rokokovým žánrům obracel Josef pozornost i bratra Quida (1828-1880). Ten se od nejranějšího mládí učil kreslit u otce a strýce a jako Josef studovall u těchže profesorů. Navíc podnikl pozdní studijní cestu k B. Vautierovi do Dusseldorfu. Maloval podobizny a krajiny, ilustroval, uplatnil se jako zručný karikaturista a kreslíř. Vynikl však jako malíř žánrů, žertovných i bezstarostných výjevů všedního i svátečního dne města a venkova.
Výstavu (v Národní galerii paláci Kinských do 2. 11. 2003) doplňuje obsáhlá stejnojmenná publikace, brožura s hlavními informacemi o životě a tvorbě členů Mánesovy rodiny.
Stejně tak ji doprovází pestrý program.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad