Sbohem Bořku!

Působil léta jako velmi úspěšný právník, angažoval se v komunitě, byl spoluvydavatelem a šéfredaktorem Věstníku. Do Austrálie odešel v roce 1948 a zajímavé i cenné je jeho vzpomínání na první léta v Austrálii.
Bořka Šindlera jsem poznala ještě před mojí návštěvou Austrálie. Jezdil po roce 1989 do staré vlasti každé léto a bylo moc fajn se s ním sejít, posedět v pražské kavárně či hospůdce s ním, event. i s dalšími přáteli. Byl jeden z prvních přispěvatelů do mého časopisu. V roce 1996 jsme se setkali v Sydney už jako staří známí.
Bořek byl hlavním „tahounem“ oblíbeného sokolského Věstníku v Sydney. Měl tam recenzní články o tisku, který mu přistával z celého světa ve schránce, měl tam vzpomínky na svůj příchod a život v Austrálii a hlavně – což bylo asi nejčtenější a nejdrahocennější – články o českém jazyce. V tom byl jedinečný a nedostižitelný!
„…uvažovali jste někdy, že český jazyk má celou řadu předložek sestávajících z jedné jediné hlásky? Nuže, zauvažujme si teď zde o té maličkosti: k o. s u. v. z. Prosím, zde kupříkladu máme pět českých předložek o pouhém jedno jediném písmenku! K plotu, s plotem, u plotu, v plotě, z plotu. Zíráme zde na celou řadu plnokrevných českých předložek o jediném písmenu…“
A tak by se dalo pokračovat, opisovat z ročníků časopisu Sokol Sydney VĚSTNÍK AUSTRALIA, jehož výtisky chovám v knihovně jako poklad.
Bořkovo psaní bylo skutečné originální a nenapodobitelné. Čtivé a vtipné, tak jak byl i v osobním setkání. Před asi týdnem mi psala jeho dcera Michelle, že se vrátil z nemocnice a hned jak si sedne k počítači, odepíše na můj poslední e-mail. Bohužel… odešel ve věku 91 let.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad