Horálkovic rodina a zvířena?

Blanka Kubešová 10 2017 Aktuality česky

Mám ráda knížky, které píše život a tak se na tuhle „zvířenu“, kterou slibuje už samotná obálka, skutečně těším. Jaká bude? Dovolte mi, abych si tipla: Především psaná srdcem a s humorem!

Asi v tom, kdo se z téhle práce raduje už tak nějak dopředu, nebudu sama. Děje se tak každému, kdo jen trochu zná Český dialog nebo některý z 22 ročníků Českého kalendáře, nemluvě o autorčiných reportážích z putování po světě za krajany.

Trochu jsem si zalistovala v paměti, a protože ta je trochu děravá, tak i v číslech časopisů. Od roku 2001 jich nevyšlo málo. Ke krajanům rozsetým doslova po celém světě se tak dostávaly informace o polistopadovém vývoji české společnosti, glosy psané s nadhledem i moudrým humorem, zprávy o nových knihách, o domově.

Ve chvíli, kdy toto zamyšlení píšu, se doma schyluje k volbám do parlamentu. Nejde o málo. A tak mi dovolte ocitovat připomínku, kterou Eva Střížovská napsala v jednom z prvních čísel ČD:

„Vlastně náhodou byly nalezeny dokumenty, které dokazují, že někdejší komunistický prezident Antonín Zápotocký udělil tajně milost čtyřem nacistickým zločincům odsouzeným k trestu smrti za účast na vyvraždění obyvatel Lidic. Že StB spolupracovala s nacistickými válečnými zločinci, vyplývá z nově zveřejněných dokumentů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Obavám se ale, že ani toto odhalení skalním a zarputilým přívržencům KSČ oči nerozlepí a iluze neodpáře,“ píše E. S. Na to myslím i já, když sleduju letošní preference politických stran, a KSČM si v nich bohužel nestojí špatně.

Ale odpusťte,  trochu jsem odbočila. Možná ale že ne zas až tak příliš, autorka totiž v rodinné kronice slibuje aspoň zkratkově zachytit i události od roku 1890, a to se jistě nevyhnula ani politice.

Blanka Kubešová

(Na obrázku z knížky prapravnuk Toničky, která se narodila v roce 1890.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012