OTROK

Anand Dilvar: Otrok
Někdy se nám zdá život k nesnesení... Jenže nevíme, jaké je to po smrti nebo na hranici. To se stalo mladému muži, který se ocitl na nemocničním lůžku, všechno vidí, slyší – ale nereaguje a je mnoho měsíců napojený na hadičky, přístroje a závislý na sestřičkách a doktorech.
„ 'Kde to jsem? Co se děje? Jsem mrtvý!' kombinace bolesti, šíleného strachu a všech těch otázek způsobila, jsem ztratil vědomí. … Postupně jsem si vybavoval vzpomínky na to, co jsem považoval za včerejšek. Večírek, drinky, hádka s Laurou, Eduardovo naléhání, abych zkusil tu pitomou drogu, o které tvrdil, že je naprosto skvělá.“
Několik měsíců trvalo koma, během kterého se v mladíkově „životě“ objevovalo jeho druhé JÁ, hlas, se kterým vede diskuzi o smyslu života a pomalu se dobírá všeho dobrého i zlého. Navíc přichází sestřička jménem Naděje, která mu dává sílu k návratu. (A kromě něj ji nikdy nikdo v nemocnici neviděl...) A samozřejmě za ním chodí celá rodina a pak i těhotná Laura, takže on není ve své samotě tak docela sám.
„Podívej, vše, co vidíš, cítíš, slyšíš a žiješ, je pravda pro tebe samého, ale ne pro ostatní. Prožíváš věci, které se ti dějí, jiným způsobem než ostatní“ říká jeho JÁ. A vy se musíte k této knize vracet po týdnu, po roce, pořád - protože je také o vašem životě a lidech kolem. Začnete si vážit sebe i ostatních a necháte jim prostor k nadechnutí. Takovou zkušenost mají čtenáři ve světě a proto milion prodaných výtisků není konečné číslo. Nyní vychází originál Otroka znovu v USA.
Ve výborném překladu Evy Šaškové i grafice textu vydalo nakl. Dokořán.
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad