STRUNY PODZIMU 2003

7-8 2003 Kultura česky
obálka čísla

Již osmý ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu 2003, nad nímž převzala záštitu manželka prezidenta republiky, proběhne letos na Pražském hradě (v období mezi 26. zářím až 4. prosincem 2003).

Loňský ročník, stejně jako všechny předchozí, byl velmi zajímavý a navíc nejúspěšnější řada koncertů byla vyprodána daleko dopředu a ohlasy posluchačů a odborníků předčily očekávání. Byl to i rok přijetí Strun podzimu do Asociace hudebních festivalů České republiky. Charakter ročníkových recitálů předurčil svým nezapomenutelným vystoupením houslista Gidon Kremer (1996), z dalších klavírista Cecil Taylor (1999) či Didier Lockwood na housle (2002) a jiní.

Ve stejné struktuře jako loni jsou letos připraveny profilové řady: Hradní inspirace, Crossover a Osobnosti klasické hudby, využívající přitom snad všech dostupných prostor Pražského hradu, umocněnou akustikou. První řada Hradní inspirace je vytvářena programem "ušitým na míru", inspirovaným buď samotným festivalem nebo hradem a jeho geniem loci. Naplňují nejsmělejší sny organizátorů a inspirují účinkující k nečekaným výkonům (letos např. Magdalena Kožená, Iva Bittová či Jiří Pavlica v neobvyklých kombinacích s orchestry). Crossover neboli napříč hudebními žánry navazuje na velmi úspěšnou koncepci r. 2001 a je posluchačsky nejatraktivnější při zachování nejvyšší umělecké kvality. Dojde k "setkání světů, které by se jinak těžko potkaly" (např. pocta Jimi Hendrixovi nebo koncert Luciana Biondiniho ad.) Osobnosti klasické hudby v profilových recitálech se představí příkladně Oleg Maisenberg a mladé české těleso světových parametrů Afflatus Quintet (v čele s nejlepším hornistou na tento nástroj R. Baborákem aj.)

Vše doplní novinka letošního festivalu Závěrečný happening, kde vedle našich známých osobností vystoupí zvláštní host.

Tím bude hudebník, který letos (18. června) koncertoval ve Španělském sále, Roby Lakatos nejvýraznější objev loňského ročníku. Houslista, jehož umění obdivuje celý svět a kterého u nás znali zatím zasvěcenci, a to pouze z nahrávek. R. Lakatos se narodil v legendární rodině cikánských hudebníků: je v sedmé generaci přímým potomkem legendárního "krále cikánských houslistů" Jánoše Biháriho, který působil na habsburském dvoře v první polovině 18. století a jehož dynastie ovlivnila vývoj houslové hry na Balkáně (Biháriho měli v úctě Lizst a Beethoven). Již devítiletý Roby veřejně vystoupil na postu primáše cikánské muziky. Neučil se pouze od členů rodiny, studoval na budapešťské Konzervatoři Bély Bartóka (v roce 1984 dostal první cenu v oboru klasické houslové hry). Od roku 1986 se po deset let těšil přízni bruselského publika v Les Atéliers, kde se mu pódium stalo druhým domovem. Zúčastnil se řady mezinárodních koncertních vystoupení a festivalů na všech kontinentech (např. v Evropě, USA, Japonsku, Jižní Korei, Číně, Austrálii. První CD vydal r. 1998 kromě jiných skladeb zahrnuje hudbu k filmu Schindlerův seznam důkaz o všestrannosti hudebníka. Další album širokého zaměření Lakatos: Live from Budapest (1999) doplnil koncerty ve slavném Divadle Thalia. Na zatím poslední CD (2002) jsou nejkrásnější melodie ze slavných filmových děl, příkladně Šumař na střeše či Tenkrát na Západě, a které byly také na programu pražského koncertu.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012