Rozhovor s historikem Bořivojem Čelovským - Komunistický zázrak zvaný číhošťský

V březnu se konala v Knihkupectví FIŠER v Praze autogramiáda nové knihy historika PhDr. Bořivoje Čelovského "Strana světí prostředky. Martyrium faráře Josefa Toufara". Kniha popisuje tzv. "číhošťský zázrak", který se stal v prosinci roku 1949. Jednalo se o pohyby křížku při nedělní bohoslužbě, označené vládními komunistickými špičkami za podvod. Obvinění padlo na katolického faráře Josefa Toufara (1902 -- 1950) z Číhoště. Následovaly výslechy a týrání ve valdické věznici. Údajné Toufarovo "doznání" bylo nelidským způsobem vynuceno Státní tajnou bezpečností (StB). Ve zbídačeném duševním a fyzickém stavu byl Toufar převezen do pražské nemocnice se zánětem pobřišnice, jenž způsobil prasklý dvanácterníkový vřed. Několik hodin po operaci zemřel. Jeho tělo bylo pohřbeno ve společném hrobě vězeňského hřbitova v Ďáblicích. Předčasná mučednická smrt faráře Toufara zmařila velkolepý plán Komunistické strany Československa (KSČ) určený k diskreditaci církve.
|
Když mi moje matka po příjezdu do Kanady vykládala o tom, jak ji moji dva bratranci v Ostravě, jako členové StB, obtěžovali a dívali se pod její postel, zda tam nejsem ukrytý jako americký špion, toužil jsem si s těmi strážci dělnické diktatury promluvit. Bohužel, oba zemřeli dříve než jsem je mohl po listopadu 1989 navštívit. Matka mi také přinesla vzkaz od ostravského spisovatele Zdeňka Bára, který v roce 1951 sdílel celu v ostravské krajské věznici s mým přítelem, policejním strážmistrem Ladislavem Céem. Cée krátce před svou popravou žádal Bára, aby mně do Kanady vyřídil jeho vzkaz: "Bořík to těm kurvám oplatí." Obě okolnosti mě přiměly k tomu, abych se chopil pera. Náhoda mi pomohla. Našel jsem skrýš několika krabic kopií dokumentů StB o zásahu Alexeje Čepičky a StB proti katolické církvi a zvláště případu číhošťského faráře Josefa Toufara.
Krátce po vaší knize vyšla také studie Jana Kalouse (nar. 1972) z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu pod titulem "Instruktážní skupina StB v lednu a únoru 1950." V čem se obě publikace liší?
Kritici se shodují v tom, že obě práce, Kalousova a moje, se doplňují. Čerpají částečně z různých pramenů, ale docházejí v hlavních věcech ke stejným závěrům. Kalous se soustřeďuje na činnost instruktážní skupiny StB, která vyslýchala faráře Toufara, zatímco moje práce zasazuje Toufarovo martyrium do kontextu církevní politiky Gottwaldovy vlády a také podává hlubší pohled do psychologie estébáků.
Dodnes se neprokázalo, kdo pohnul křížkem v ;kostele, zda-li to byla provokace Státní tajné bezpečnosti nebo zda chtěl farář Toufar zviditelnit zastrčenou vesnici na Českomoravské vysočině a přitáhnout věřící... (I když jeho neteř tvrdí, že byl technicky velmi nezdatný.) Nebo šlo jen o "hromadnou autosugesci"? Jaký je váš názor?
Bohužel, číhošťský zázrak se zatím nikomu nepodařilo vysvětlit. Já sám s Karlem Kaplanem věřím, že šlo o provokaci StB. K tomu uvádím mnoho detailů (zejména podivnou roli kostelníka Pártla), které podporují mou domněnku, ale jasného důkazu také nemám.
Vaše kniha přináší řadu cenných "syrových" dokumentů, které jste získal z Archivu Ministerstva vnitra, Státního ústředního archivu a Archivu ÚV KSČ. Je ještě možné, že jste se k některým dokumentům nedostal?
Je velmi nepravděpodobné, že ještě existují o celé aféře dokumenty, které unikly pozornosti historiků. Tedy nečekám v této záležitosti nové objevy. Dokumenty, které v knize reprodukuji, jsou mnohem cennější než má fabulace, neboť estébáci sami na sebe prozrazují svoji psychopatickou povahu. Téměř všichni byli dělnického původu a vykonávali slepě rozkazy svých nadřízených. Strana jim byla nejvyšším zákonem.
Myslíte, že dnešní spravedlnost učiní nad brutálním vyšetřovatelem Ladislavem Máchou patřičný verdikt?
Nesouhlasím s názorem, že Mácha byl hlavním viníkem. Byl obětním beránkem pro své šéfy v StB, i pro politiky. Hlavními viníky byli Gottwald, Čepička a Nosek, celá vláda a ÚV KSČ. Je neuvěřitelné, že se náš Parlament v roce 1993 usnesl, že KSČ byla zločinecká organizace a že během následujících let česká justice našla jen pěšáka Máchu...
Na čem v současné době pracujete?
Právě jsem dokončil menší práci o třech spolužácích, kteří nepřežili válku. Jeden zemřel jako sovětský parašutista v blízkosti Hitlerovy wolfschanze, druhý jako Žid v Osvětimi a třetí jako partyzán v Chřibech. Je to má osobní zpověď o mé zbabělosti... Knížečka "Nejlepší z nás" vyjde v červnu.
Mé hlavní úsilí je věnováno práci na biografii českého exilového novináře Lubora Zinka, kterého považuji za jediného Čecha, který přispěl znatelně k porážce komunismu, ač jeho jméno je u nás doma takřka neznámé. Kniha vyjde k výročí Mezinárodního dne studentstva -- 17. listopadu, o jehož založení se Zink zasloužil.
Připravili:
Mgr. Jaroslav Veteška
PhDr. Olga Bezděková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad