Ignorance zla

Eva Střížovská 10 2017 Aktuality česky

Ústav pro studium totalitních režimů po deseti letech. Takový byl název semináře, uspořádaný v pondělí v Senátu. Po úvodních slovech místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horké a  místopředsedy Jiřího Šestáka promluvil Dr. Lukacz Kamiński, předseda Ústavu národní paměti v letech 2011-2016 (Polsko), PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, Ph.D., předseda Správní rady Ústavu paměti národa SR, a Dr. Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka Evropské platformy paměti a svědomí. Ze všech jejich příspěvků (bohužel, i ze všech následujících) vyplývalo, že společnost v posttotalitních zemích není z velké části ochotna ani téměř po třiceti letech od změny zločinného režimu zlo pojmenovat a potrestat. Naopak, do funkcí v důležitých orgánech dosazuje bývalé komunisty, kariéristy a estébáky. Úsilí ÚSTRu a podobných organizací u nás i ve vedlejších zemích o očistu ve společnosti tak naráží na velké překážky.

Jak je např. možné v zemích, které se nazývají demokratické, aby zločinci, kteří dosud liknavostí naší justice nebyli odsouzeni, měli velké důchody, zatímco jejich oběti v podstatě živoří.  A tak by se dalo dlouho vyjmenovávat…

Součástí semináře, který byl zároveň veřejným slyšením byl i krátký dokumentární film, kde mluvil Jána Langoš a to o začátcích a problémech zakládání ústavu na Slovensku a pak v Česku. Ján bohužel brzy na to tragicky zahynul, ale ještě předtím pomohl český ÚSTR založit a to za skřípění zubů všech, kterým se nehodil „do krámu“.  Ráda bych připomenula, že při zakládání byl také Martin Mejstřík, jeden ze dvou vůdců (spolu s Igorem Chaunem, s nimiž uvedeme brzy rozhovor) sametové revoluce.

Součástí dokumentu, němž píši, byly i ukázky z filmu Kristiny Vlachové HRANICE, pojednávající o zabíjení lidí, kteří chtěli jít za svobodou.  Tento film nikdy ČT ani STV neodvysílala.

Dále na semináři vstoupili PhDr. Pavel Žáček, Ph.D., PhDr. Ladislav Bukovsky, PhDr. Petr Blažek, Ph.D. a další…já jsem bohužel musela po prvním bloku odejít, ale určitě se vrátím k jednotlivým příspěvkům, které dostanu na AUDIO.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012