Odešel básník Listopad

Od 50. let žil v Portugalsku. Byl autorem nepominutelných básnických sbírek jako Sláva uřknutí, Jarmark či Nástroje paměti. Po sametové revoluci získal Cenu Jaroslava Seiferta, z rukou Václava Havla převzal medaili Za zásluhy a dostal i jiná vyznamenání…
Verše psal někdy podivuhodně filmového střihu: "Jen sklo si vzpomíná. Jen staré křeslo./ Přehozen oděv a tráva pod ním roste./ V dálce míč hraje si. Vlk zpívá./ A vlak. A slupky v prstech loupají se".
Ve starším rozhovoru vysvětloval, že se mu po Česku nikdy nepřestalo stýskat. "Já jsem v noci – když portugalské děti spaly, žena spala, Portugalsko spalo – dýchal tak trochu ty české věci rytmem českého verše, českého slova. Česká slova jsou náboj pro někoho, kdo má stesk. Stýskalo se mi po tom, co jsem skutečně nemohl nalézt v Portugalsku," líčil a vyprávěl, že v Portugalsku dlouho žádní Češi nežili, pročež neměl, s kým mluvit.
"Psal jsem česky pro nikoho, řekl bych do šuplíku, ale já neměl šuplík," konstatoval Listopad.
Narodil se v listopadu 1921 jako Jiří Synek. Umělecké příjmení si vybral dle měsíce narození, v portugalštině později používal křestní jméno Jorge.
(I internetu vybrala ES)
Na fotografii si ES povídá s Františkem Listopadem na výletě parníkem po Vltavě v devadesátých letech.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad