Stalo se v září 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 10 2017 Aktuality česky

 

Zdálo se, že už nás nemůže nic rozčílit - a ejhle: před říjnovými volbami do sněmovny se objevili noví kandidáti i nové strany... Ovšem, s těmi starými je spojuje označení „slibotechna“. Zařídí pro nás: vyšší platy, nižší daně, lepší péči od narození do hrobu (tu zaplatí samozřejmě stát z daní, které ovšem oni nechtějí vybírat), báječné životní prostředí i nové obří haly s mnoha pracovními příležitosti, zdravé potraviny za nula-nula-nic korun... Hitem je cena másla, na kterou všichni reagují stejně: je to smůla, ale my to pomůžeme srovnat! Moc vás, čtenáře ČD, prosím: přečtěte si volební programy a volte toho, kdo slibuje jen to splnitelné! A běžte volit – ať nám nevládnou voli!!

 

Prezident Miloš Zeman se konečně dočkal: v rámci zasedání Valného shromáždění se přítomní politici mohli vyfotografovat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Sice musel na fotku vystát frontu - ale to v rodinném albu vidět nebude! Na Trumpovo pozvání k návštěvě Bílého domu dosud čeká marně a tak po příjezdu z USA oznámil, že přijal pozvání Vladimíra Putina do Kremlu.

 

Vzpomínali jsme 80. výročí úmrtí zakladatele novodobého československého státu Tomaše Garrigue Masaryka. Zejména v současné době by byl pro naši zemi návrat k jeho státnické moudrosti a slušnosti velmi potřeba!!

 

Oštěpařka a olympijská medailistka Dana Zátopková oslavila 95. narozeniny. Chodí sice o francouzských holích, ale je plná energie a přijela se podívat na 15. ročník běžeckého závodu na počest jejího muže Emila. Závod má cíl v rožnovském skanzenu.

 

Opravdový smutek nás zasáhl při úmrtí Jana Třísky (81), Květy Fialové (88) a Zuzany Růžičkové (90). To jsou přesně ty chvíle, kdy si říkám: proč zrovna oni a ne nějací grázlové? (Odpusťte mi, vím, že to byl jejich osud, ale...)

 

Z našeho života odešli také herec Vladimír Brabec (83) a spisovatel Petr Šabach (66). Zatímco Brabcův talent pohřbil seriál o majoru Zemanovi, Šabach se stal obdivovaným scénáristou kultovních filmů Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo.

 

Favorit nastávajících voleb, hnutí ANO, má problém. Dva jeho představitelé, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, byli sněmovnou vydáni k trestnímu stíhání kvůli nepřehledným dotacím (50 milionů korun) v cause Čapí hnízdo. Dohady kolem nich se táhnou už mnoho měsíců a tak i Babiš s Faltýnkem hlasovali pro své vydání. „Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte. Proto žádám o zbavení mé imunity, aby pravda vyšla najevo“ řekl předseda ANO.

 

Kardinál Dominik Duka se rozzlobil, že obchodní řetězec Lidl vyretušoval na svých reklamách kříže na fotografiích ikonických kostelů na Santorini. „Zakrátko může dojít k odstraňování skutečných křížů i z kostelů“ prohlásil. Politická korektnost je dobrá vlastnost – ale křesťanská kultura by ani kvůli penězům neměla ustupovat momentální síle islámismu v Evropě!

 

Akce „zastřel si svého divočáka“ pokračuje. Mor černých prasat už přestal být novinových tématem č. 1 -  v kategorii „nebezpečí“ jej vytlačila jedovatá vejce z Nizozemska. Fironil, látka zabíjející hmyz, se dostala do těl drůbeže z velkochovů a následně i do potravin: u nás např. do oblíbených Zlatých žloutkových věnečků. Navíc se po celé Evropě diskutuje o tom, že výrobci distribuují pod stejnou značkou do východních zemí méně kvalitní potraviny.

 

Od ledna 2018 zaplatí senioři (od 65 let) a děti (do 18 let) menší doplatky za léky. Hranice je 1000 Kč ročně, pro seniory nad 70 let jen 500 Kč. Úlevy se však nevztahují na všechny léky.

 

Začalo to strkanicí u letiště V. Havla v Praze. Taxikáři odtud chtěli vytlačit řidiče společnosti Uber, kteří nemají koncesi, nejsou evidováni jako taxislužba a nemají taxametry. Zákazníci jim platí podle počtu ujetých kilometrů a času. Taxikáři hrozí zablokováním pražské dopravy.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: Praha byla loni 20. nejvíc navštěvovaným  městem na světě!! Přespalo v ní 6,1 milionů návštěvníků a letos by to mělo být ještě o stovky tisíc víc. Co turisty na našem hlavním městě láká? Z 90% poznávání, nákupy a zábava. Nejvíc utratí za jídlo, což potvrzují ve dne v noci obsazené restaurace i zahrádky v centru. Když jsme šli s manželem z divadla, dali jsme si v Rytířské báječnou zmrzlinu (já slaný karamel) - a lavičky před krámkem byly plné, hodně lidí ulizovalo z kornoutů „na stojáka“. Vedle mne seděl Maďar s Japonkou, která vystála už dvě fronty a byla v chuťovém tranzu. Bylo skoro jedenáct, centrum doslova plné loudajících se turistů. Byl krásný večer, teplo a voňavo od kávy a zmrzliny až po grilované masíčko. Uvědomila jsem si, jakou cenu má takový večer v rozbouřeném a vzteklém světě. Nemusíte žít zrovna ve velkoměstě, abyste užívali pohodu a radost z ní!

 

Přeji vám všem bezbolestný přechod z tepla do deštivého října!

Venda Šebrlová

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012