Slovo na říjen

Většinou píšu toto slovo na říjen v chatičce na Slapech. Tentokrát nedaleko od ní na Dobříši, kam jsem se odstěhovala z Prahy. Jsem v blízkosti Strže, kde je Památník bří Čapků. Je to krásné místo, zvláště teď na podzim, kdy stromy v zahradě kolem vily hrají nádhernými barvami indiánského léta. A památník samotný stojí za návštěvu. Člověk tam vstoupí do jiného světa. Moudrost, inteligence, talenty bratrů, Olgy Schenflugové a Ferdinanda Peroutky, který tam často pobýval…
Když přijedu do Prahy, většinou se scházím s přáteli a s dobrovolnými spolupracovnicemi v Národní kavárně, kam tito zmínění chodili také před mnoha lety. Je tam příjemné prostředí, báječné jídlo a pití a na stěnách vzpomínky na tyto osobnosti, jimž dneska všelijací „egouši“, bažící po funkcích ve vládě či se tlačí do prezidentství nesahají ani po kotníky.
Ale to je na jiné a smutnější téma. Pohlídnu se, kdo co chytrého o tom napsal a pokusím se to zprostředkovat. Přiznávám, že jsem už před časem částečně poslechla mého kamaráda psychiatra, který mi zakázal dívat se na zprávy a číst noviny. Ale i bez něho vím, že je dobré obklopovat se dobrými lidmi, dobrými zprávami a to ošklivé kolem sebe, pokud už to musíme potkat, takzvaně vytřepat z rukávu ven. Já se toho držím a je mi fajn.
Ale k časopisu. Jsem na něj momentálně úplně sama, protože moje kolegyně mají tak jiné a i hrozné starosti, že to tak je. Nicméně, v létě jsem nabrala trochu fyzických i duševních sil a tak jedu dál. Jen tzv. nestíhám. Moc bych chtěla plnit rubriku Naši ve světě. Dostávám časopisy – tištěné i na netu a zprávy o tom, co se kde děje téměř denně. Z Austrálie, z Kanady, z USA, ze Švýcarska, Belgie, Holandska, Francie, Anglie, z Texasu, kde jsou nejvíc moje americké stopy, ze Švédska, z Norska, ale i z Ruska, Ukrajiny a jiných zemí. A úplně mně bolí srdce, když to nemohu dát na webovou stránku, kam by to patřilo. A to jsem ještě neřekla nic o češtině ve světě, což je něco úžasného.
Dávám si úkol na víkend, že to napravím. Držte mi palce
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad