Výstava o exilu pokračuje

Nad velkorysým projektem Český a slovenský exil 20. století převzal po prezidentu Václavu Havlovi záštitu nový prezident ČR Václav Klaus.
Po lednovém zahájení v Brně na několika místech najednou a za účasti řady zástupců zdejšího politického a kulturního světa i mnoha exilových hostů z různých zemí se putovní část výstavy (stálá expozice v Brně zůstává) přenesla do Moskvy. 25. března tam byla slavnostně otevřela ministry kultury Ruské federace a ČR. Kulturní část vernisáže patřila muzikantovi a básníkovi Vladimíru Mertovi, jemuž se dostalo velkého zájmu ruských médií. To platilo samozřejmě i o výstavě samotné. Rozsáhlý rozhovor např. přineslo celoplošné vysílání televize s tvůrcem výstavy Janem Kratochvilem.
Je synem universitního profesora a senátora Josefa Kratochvila, který byl velmi významnou postavou exilu 50. let, stejně jako jeho bratr Antonín Kratochvil autor publikace Žaluji. Otec Jana spolu s dr. Alicí Masarykovou zakládal české školy v exilu a vydal řadu učebnic češtiny. Pracoval v organizaci generála Františka Moravce a za druhé světové války aktivně v Obraně národa, jejímiž zakladateli byli mj. také generál Sergej Ingr, ministr exilové vlády.
Janovým bratrem je pak Jiří Kratochvil, po Milanu Kunderovi v současnosti nejvíce v zahraničí vydávaný spisovatel.
(V minulé informaci o výstavě v ČD 2/03 jsme uvedli nepřesnosti, které se tímto snažíme napravit a panu Kratochvilovi se omluvit.)
Do Prahy se výstava o exilu dostane v říjnu, kde bude 10. slavnostně zahájena v Národním muzeu, ale její hlavní expozice bude v Muzeu policie ČR na Karlově. Dále bude putovat do Mnichova, Berlína, Londýna, Stockholmu, Haagu, Budapešti, New Yorku, část bude otevřena i v Bukurešti..
-es-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad