OLGA SZYMANSKÁ

9 2017 Kultura česky

Naše dlouholetá a věrná autorka zve své příznivce na

Pořad Rytmem VERŠE zrozena.

A to  na úterý 12. Září od 18 hodin do Restaurantu La Republica v Praze 1, Na Poříčí. (Přesněji do prostoru YMCA vedle restaurace.)

Verše přednese Alfred Strejček, zahraje pražská swingová formace MODRÁ SYNKOPA  že poslech způsobí radost neutuchající.

Výstava kreseb a grafik, vystavených poprvé /ilustrací a fotografií i s verši /knih, textů, materiálů /předmětů a atributů z osobního archivu bude otevřena do 7. listopadu 2017 denně 8 - 20 hodin.

 

Pár připomínek o autorce:

Básnířka – Fotografka – Autorka pořadů – Publicistka Olga Szymanská své

vzdělání umělecké a výstavní zkušenosti zúročila v pořadech pro Český rozhlas o umělcích. Novinářské v článcích o výstavách výtvarného umění a kultuře, v nichž spojuje stránku vizuální s hudební a díky důkladné průpravě a diplomu Profesional Terapeut Reiki- se stránkou duchovní. Oceněna Českou asociací novinářů a publicistů cestovního ruchu-1. místo (text Z kamene pramen rodu), Společností Sherlocka Holmese-Čestné uznání (báseň Homage S. H.). Porotkyně festivalů a literárních přehlídek, například EKO-Film Český Krumlov, Náchodská Prima sezóna. Členka Umělecké besedy, výtvarné skupiny GAMA. Zastoupena ve sbornících poezie, v knihách, například Zanechali stopu-Osobnosti města Náchoda, O lidech v Beskydech, pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I, II. Vzdělání knihovnické prohloubilo autorčin vztah k literatuře a ke knize.

Z touhy po tajemnu a poetice vytvořila básnické sbírky: Muž s křídlem (il. J. Benedikt), Znamení torza (il. J. Samek), Prostor světla (il. B. Waageová), další tři: Návraty-Náchodu, Rytiny-Kříž kamene a pramene Beskyd, Verše ticha doprovodila vlastními fotografiemi (u poslední knihy snímky odborníky zvány foto-grafikami), které umocňují autentičnost básnických výpovědí. Výstavy fotografií i ve spojení s působivými verši mají značný ohlas. /Svou tvorbou autorka v sobě uchovává odkaz otcova kraje výtvarníků a literátů východních Čech s láskou k současnému umění a k jazzu a zároveň matčin odkaz krajiny Beskyd s láskou k tradici a rodovému původu předků. A s obdivem k architektuře Dušana Jurkoviče v obou krajinách je v sobě pojí v krajinu jedinou - KRAJINU SVÉHO SRDCE.

(sto)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012