Stalo se v srpnu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 9 2017 Aktuality česky

Moje maminka vyjadřovala nejvyšší míru znechucení úslovím „je to jak u blbejch“. Tak se mi jeví letošní srpen: bylo vedro, bylo sucho, byly bouřky a lijáky. Lidi buď nadávali nebo naopak byli potichu a grogy. Politici se chystali na podzimní volby poslanců a prezidenští kandidáti hledali nové urážky na soupeře. Fakt, byla to síla...

 

Největší pozornost však vyvolávala již dlouho se vlekoucí causa dvou hlavních představitelů hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Většina poslanců mandátového a imunitního výboru teď doporučila Sněmovně jejich vydání k policejnímu vyšetřování kvůli podvodu. Areál Čapí hnízdo nedaleko Benešova byl totiž vybudován s pomocí padesáti milionové dotace z Evropské unie, na kterou však měly nárok jen střední a malé podniky. Firma Imoba ovšem  před deseti lety patřila pod mimořádně bohatý Agrofert majitele Andreje Babiše. Teď už nebrání trestnímu řízení žádná imunita.

 

Vzpomínali jsme na 21. srpen 1968, tradičním místem pro setkání pamětníků i politiků byla budova rozhlasu na Vinohradské třídě. Hodně se mluvilo o připravovaném hraném filmu o roce 1968 a osudu studenta Jana Palacha.

 

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, zadržení před 9 měsíci na území mezi Tureckem a Irákem, byli odsouzeni tureckou justicí na 6 let a tři měsíce vězení. Jeli nabídnout humanitární pomoc organizaci YPG.  Problém je v tom, že tato kurdská organizace bojuje za nezávislost území krvavými útoky a je Tureckem označena jako teroristická.

 

Po dvaceti letech se (snad) rozřeší problém kolem velkovepřína v Letech u Písku, kde za války stál koncentrační tábor pro Romy. Společnost AGPI konečně přistoupila na prodej pozemku. Částka zatím není zveřejněna, jedná se

však podle vyjádření prezidenta Zemana v TV Barrandov až o miliardu korun. Demolice objektů a následná úprava místa bude trvat několik let.

 

František Ringo Čech, důvěrný přítel Miloše Zemana, nastoupil jako lídr Strany práv občanů (Zemanovci) do sněmovních voleb. Extravagantní všeuměl tak poslechl hradní výzvu „Ringo, do útoku“, na kterou prý čekal od ledna.

 

Raketově stoupá cena másla po celé Evropě. Důvodů je několik: zákazníci přestávají kupovat rostlinné pomazánky, hodně másla se vozí do Indie a Číny, v kravském mléce je během léta méně tuku. Navíc byla v roce 2014 taková nadprodukce mléka, že byla omezena výroba.

 

Na desítkách billboardů kolem dálnic a silnic byly reklamy překryty českou vlajkou. Majitelé poutačů byli před pěti (!) lety upozorněni na to, že k 1. září 2017 musí reklamy z bezpečnostních důvodů zmizet. (Kolem dálnic jich je skoro 900, celkově se zákon dotkne třech tisíc z celkového počtu 25 tisíc!) Přesto majitelé dál uzavírali smlouvy a rvali peníze za něco, co už neměli nabízet. Teď se chtějí soudit - no, co znamenají nabouraná auta na dálnici proti kšeftům?!

 

Moravský venkov je paralyzován výskytem moru prasat. V oblasti Zlína je prostor výskytu nakažené černé zvěře ohraničen i elektrickým plotem. Za odstřelené divočáky dostávají myslivci od státu peníze.

 

Vzpomínali jsme na obří povodně v roce 2002 a 2015. Protože takovou hrůzu nelze zapomenout, moc myslíme na oběti současných záplav v americkém Houstonu.

 

Kostel Božího těla v Gutech u Třince, postavený v roce 1568, byl zapálen třemi mladíky. Shořela unikátní dřevěná stavba i původní vybavení a cenné obrazy. Dva zletilí viníci jsou ve vazbě, což považují za  policejní zvůli...

 

Zemřel kreslíř (a profesor fyziky v Torontu) Pavel Kantorek  (75). Proslul zvířecími vtipy, které byly mnohdy tak protibolševické a protistátní, že po jeho emigraci v roce 1968 nesměly vycházet. Nikde. Zato jeho výstavy po revoluci byly plné smějících se lidí... Mj. prohlásil: „Budeme-li se držet pravidla, že moudřejší ustoupí, budou ve vládě vždy jen samí blbci!“.

 

S vojenskými poctami jsme se rozloučili s posledním čs. výsadkářem, který byl za války do své země vyslán z Británie. Jaroslav Klemeš (95) byl držitelem nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva.

 

Do muzikantského nebe odešel Marián Varga (70). Výrazně zasáhl do vzniku art rocku i u nás, jeho skupinu Kollegium Musicum dodnes posloucháme s otevřeným srdcem a zavřenýma očima.

 

Na selhání srdce zemřel ostravský hudebník a skladatel Ivo Pavlík (84). Jeho osudovými ženami byla Věra Špinarová a Heidi Janků, pro které psal a vedl doprovodný orchestr.

 

A dobrá zpráva na konec: Praha bude dávat 2% z peněz na investice do sochařské výzdoby. Za posledních 12 let jich bylo na ulice postaveno jen sedm, z toho pouze dva originály. Navíc se diskutuje o kvalitě plastik - některé jsou totiž městským obvodům darovány. Navíc lidé obecně považují za kvalitní jen ztvárnění postavy... Takže instalaci sochařských děl bude posuzovat komise sedmi politiků a pěti odborníků z městských částí a organizací. Dá Bůh, že nebudou nevzdělaní, konzervativní a nebudou mít sochaře mezi svými blízkými přáteli!

 

Přeji vám, abyste začátek nového školního roku přežili ve zdraví - ať už jako rodiče nebo babičky a dědečkové. A nezapomeňte, že my jsme taky nebyli kdovíjaké hvězdy!!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012