JEDEN Z ČECHŮ V LONDÝNĚ

Londýn je bezesporu překrásné město, jehož historie je poutavá a návštěva historického centra je pro každého turistu obrovský zážitek. Říká se, že každý cestovatel by alespoň jednou za život měl navštívit Londýn a projít se po nábřeží podél řeky Temže. Cestovatelský průvodce vám ovšem nepoví, že i tady můžete najít stopy, které dokazují talent Čechů. Jedním z nich byl i grafik Václav Hollar. Ale jak se do Londýna dostal?
Každý český turista, kterýzavítá do Velké Británie, chce vidět především hlavní město království, kde se odehrávají slavné detektivní romány věnované nedostižnému Sherlocku Holmesovi. Chce si vyfotit Baker Street, navštívit Buckinghamský palác, Big Ben, ochutnat anglickou kuchyni a projet se dvoupatrovým autobusem nebo typickým londýnským taxíkem. Míst, které v Londýně stojí za návštěvu je opravdu mnoho. Pokud se však pečlivě rozhlédnete po tomto krásném městě, narazíte na stopy nejednoho slavného Čecha a Václav Hollar byl jedním z nich.V Londýně prožil velký kus života a proto také jeho ostatky najdete v kostele svaté Markéty ve Westminsteru. Jméno slavného grafika nemusíme představovat, jeho práce je unikátní a řadí ho k největším grafikům sedmnáctého století. Narodil se 13. července 1607 v Praze, ale studovat odešel do Kolína nad Rýnem. Zde se mladý student setkal s milovníkem a mecenášem umění hrabětem Thomasem Howardem. S ním se rozhodl spojit svoje kroky a odjet do Londýna. Tady tedy máme vysvětlení, jak se mladý grafik dostal z Prahy do Londýna. Jeho osud je však daleko zajímavější. V Londýně brzy získal práci jako učitel kreslení budoucího krále Karla II. Malování ho bavilo a naplňovalo a Londýn se brzy stal jeho múzou. Kreslil vše, co viděl, londýnské domy, obyvatele chudých čtvrtí i bohaté šlechtice. Zmapoval tak celý Londýn a díky němu dnes víme, jak město vypadalo před obrovským požárem v roce 1666. Hollar rád kreslil z věže katedrály na břehu Temže. A právě na katedrále Southwark můžeme najít důkaz o jeho zdejším pobytu a to jeho pamětní desku, která je zde umístěná na památku nejslavnějšího grafika sedmnáctého století.
Autorka: Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad