Za starými auty do Liberce

Marina Hofmanová (Hužvárová) 8 2017 Dějiny česky

 

Řekne-li se RAF, nemusí to nutně znamenat proslulé označení britských vzdušných sil. V našem případě jsou to síly veskrze silniční s historií delší než stovku let, kdy začal baron Theodor Liebig, stavět v Liberci automobily v továrně Reichenberger Automobil Fabrik.

Kulaté výročí připomíná výstava 110 let RAF v budově libereckého magistrátu, a to až do konce letošního září.

 

Když se jeden ze synů severočeského textilního továrníka Liebiga, Thereodor, rozhodl po smrti otce postavit automobilku, kterou by konkuroval boleslavské firmě Laurin a Klement, nezačal na zelené louce. Jeho značka RAF se datuje do roku 1907, ale v Liberci se už dlouho předtím zabýval stavbou motocyklů Christian Linser, z jehož dílny vyšel v roce 1906 i vůz - čtyřválcová voituretta -, a jehož továrnu Liebig koupil. Prvním automobilem RAF byl dvouválec, hned ale následoval čtyřválec 24/30 HP z roku 1907. Liebigova fabrika vyráběla drahé elegantní vozy s kvalitním dílenským zpracováním a zajímavými konstrukcemi, a to osobní i sportovní, a také landaulety, nákladní auta nebo autobusy.

 

Z modelů uveďme ku příkladu RAF FW 25 s konstrukcí z bukového dřeva, stěnami z gabonu a jasanovými koly. Dále RAF 24/28 z roku 1911 se čtyřválcem 3.5 o výkonu 28 k a typ Knight MK 3.3 s výkonem 40 k. Nejsilnější model 40/25 poháněl čtyřválec o objemu 5.7 s výkonem 45 k. Jednotlivé modely měly nejrůznější provedení, jako třeba RAF Knight RK s objemem 4,7 litru s 35 k, který mohl být ve svých sedmi provedeních vybaven dvěma, třemi, čtyřmi nebo dokonce šesti sedadly. Jedním z autobusů 40 HP Cardan Omnibus (1910) jezdili například hosté lázní Jáchymov.

 

Firma prosperovala, prosadila se na mnoha zahraničních trzích, automobily byly úspěšné rovněž na poli sportovním. V roce 1912 zakoupila automobilka anglickou licenci na výrobu bezventilových motorů Knight. Tato významná inovace dala novým vozům s těmito motory označení RAF-Knight a typové rozlišení podle výkonu.

Jenže v Americe zahajuje Ford sériovou výrobu a drahým malosériovým automobilkám nastává soumrak.

V roce 1913 kupuje RAF i s patentem Knight automobilka Laurin a Klement. Výroba aut v Liberci končí rokem 1916.

A připomeňme nakonec ještě několik závodních vozů RAF postavených v Liberci mezi roky 1975 až 1983 bratry Janem a Jiřím Veselými.

 

Mnohem více se můžete dozvědět na výstavě samé nebo během komentované prohlídky v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 9. září ve 12 hodin.


Marina Hužvárová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012