21. srpen před 49 lety

Marina Hofmanová (Hužvárová) 8 2017 Aktuality česky

Na snímku Ivan Hajniš koncertuje s The Primitives na Václavském náměstí 21. 8. 2017. Foto HaM

 

Co jsem dělala 21. srpna 1968?

 

Bylo mi osm let a užívala jsem si návštěvy u našich rodinných známých v jihoanglickém Brightonu. Pamatuji se, jak v tento den maminka plakala a nespouštěla oči z televizní obrazovky, kde modře svítily záběry z Prahy. Korektně se vyjadřující matka vzlykala „Obsadili nás Sověti!“ Ve svém věku jsem z toho žádný rozum neměla.


Pamatuji si jen pohovku v rohu místnosti, kde jsem seděla, mamku přibitou očima na zpravodajství a chvílemi vzrušeně debatující s našimi hostiteli, rodinnými přáteli - příslušníky intelektuální a aristokratické emigrace z Ruska. Kdysi jejich rodiny přesídlily do Ruska ve velké vlně lidí pozvaných carem. Po revoluci jim šlo o život (jak víme, v bezpečí pak nebyli ani v Československu) a prchali často za velmi dramatických okolností.

Tito lidé si o dobré vůli spřátelených vojsk v srpnu 1968 nedělali žádné iluze…

Matně si vzpomínám na vzrušené diskuze o tom, zda se vrátit či nikoliv. I na zasmušilou mamku a zpáteční let domů přes Vídeň, protože do Ruzyně to nešlo…

 

A potom už na zákopy plné vojáků na předělu Vršovic a Strašnic, na místa plná výkalů, také na tanky na Vinici kousek od strašnického krematoria. Místo skoro příznačné, pro upálení demokracie na další dlouhá leta…

 

 

Ke smutnému výročí 21. srpna 1968 doporučuji k přečtení vzpomínky plukovníka Jiřího Stuchlíka - signatáře na veřejnosti málo známého, ovšem velmi významného Vojenského memoranda.

 

Rozhovor Jana Hejla s Jiřím Stuchlíkem vyšel na Aktuálně.cz pod názvem "Kvůli tobě přijely tanky." Počítal jsem se smrtí, vzpomíná signatář textu, který rozčílil okupanty.

Doporučujeme k přečtení po rozkliknutí podtrženého textu.

 

Vojenské memorandum sepsali českoslovenští armádní stratégové, diplomati, sociologové, ekonomové a politologové. Historikové jej označují za jeden z hlavních důvodů okupace v roce 1968. Obsahuje návrh na proměnu armády, požadavek na vytyčení vlastních národních zájmů a větší suverenitu Československa. Memorandum podepsalo 30 odvážných osobností.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012