PENÍZE NEBO ŽIVOT!

8 2017 česky

PENÍZE NEBO ŽIVOT!

 

Kde je poptávka, tam je nabídka. Otevřel se nový obchod. S nejpoptávanějším artiklem. Multihypersupermarket ŠTĚSTÍ. Reklamní kampaň nebyla třeba, tohle zboží se prodává samo. Nad vchodem, kde se tlačí davy a ušlapávají lidi, hádají se o pořadí ve frontě a vymýšlí kličky, jak předběhnout, visí nápis: VŠE, CO POTŘEBUJETE KE ŠTĚSTÍ. Bankovky se tu přehazují vidlema. Bankovní konta jsou vystavená průvanu. Cinkají tu prachy.

Cink! Krásný sterilní dům s bazénem za miliony a sousedkou, co čumí za vysokým plotem a závistí se vznáší. Cink! Krásné byty pro krásnou budoucnost našich dětí. Cink! Vytuněný automobil. V sadě s respektem a úctou. Klakson netroubí, ale řve: Debile, co děláš? Cink! Sedačka letošního modelu. S dárkem navíc. Větším zadkem, zpocenými zády nebo houserem. Cink! Kombinovaná sekačka na trávník, jež nelze rozeznat od koberce. Po stisknutí čudlíku pokosí i lidský porost. Cink! Obří virtuální televizor, jehož prostřednictvím se můžete přenést kamkoli chcete a pocítit neuvěřitelné. Zorat rýčem pole. Kydat hnůj. Vytírat podlahu hadrem v kleče. Podojit krávu. Ušít šaty. Pravidelně cvičit. Nepřežírat se. Cink! Dovolená na exotické pláži s personálem, co vás každou hodinu namaže a otočí jako řízek na pánvi. Cink! Výtah na Mount Everest.

Cink! Pilulka, co vyškvaří všechno sádlo z lidského těla. Cink! Prsa pětky jsou v akci 1+1. Nekup to?! Když přikoupíte prdýlku, vyjde to ještě levněji. Cink! Vyposilovaný biceps a pekáč buchet. Mozek? Bohužel není v nabídce.

Cink! Sušák na vlasy, na salát, na prádlo, na ovoce. Cink! Drtič odpadu, drtič špatné nálady. Cink! Žehlička parní. Žehlička na vrásky. Cink! Pračka prádla. Pračka na prachy.

Všechno to potřebujeme. Staré věci vyhodit. Staré lidi vyhodit. Co není plně funkční, je potřeba vyměnit. Všechno se musí blýskat novotou. A když na to nemáme, můžeme zakoupit alespoň obal, co jako štěstí vypadá.

Nabídka ještě není dokonalá, ale třeba v oddělení lidí je prodejních položek miliarda. Třeba typ spořádaný, věrný manžel, co hrne domů bagrem prachy a květiny. Nikdy nezapomene na výročí svatby. Jeho koníčkem je mytí oken. Když si chce udělat radost, přeluxne byteček. Nepohazuje smradlavé fusekle po bytě. Miluje nakupování. Vždy souhlasí se ženou. Umí říkat ženě, že je krásná a štíhlá.

Věrná manželka s titulem Zmiss. Se smyslem pro humor. Bez migrén a hormonů. Dračice v posteli. Bez touhy dělat kariéru. Vítací typ i v časně ranních hodinách. Vynikající matka a kuchařka. Významná vědkyně v oboru Rýmička. Diplom Truhlářka a Zednice.

Děti se tu kupují v sadách nejčastěji chlapec a dívka. Čisté, uhlazené, nezlobí, nedrobí. V nabídce jsou jen s IQ nad 150. S pestrou slovní zásobou, pouze schází děkuji a prosím. Milují školu a sport, který vydělává chechtáky. Když Kvitová vyhraje, prodávají se víc tenisti. Přeje-li si zákazník lepší společenské postavení, koupí si golfistu. Jen ten ovál pro rychlobruslení nám stále schází. Babičky a dědové jsou také na skladě. Poptávka je ale pouze po těch zdravých, v důchodu a s pedagogickým vzděláním. A moc nemluví. Do čehokoliv.

A také malé oddělení domácí mazlíčků tu je. Kupříkladu psi výjimečných plemen. Trhači, co hlídají hmotné statky a masírují páníčkovo ego. Vibrátoři, co je zebou pacinky a městská závěj je pro ně lavinovým nebezpečím. Kabelkáři s nalakovanými nehtíky, co přesně ladí s outfitem paninky. Zatím je na skladě jen model, co štěká. Novější model bude už zpívat a hovínka si uklízet sám roztomiloučkými tlapičkami.

No jo, má to ještě to má mouchy. Je tu ale konkurence. No, konkurence. Takový malý obchůdek NAŠTĚSTÍ. Je tu všechno zdarma. A moc lidí tady není. Jo, působí lacině.

Někdo si musí půjčit speciální brýle, aby tu širokou nabídku uviděl. Někomu stačí jen chtít. Může tu pořídit leccos.

Třeba poležení ve vysoké trávě s kopretinami. Nebo poležení v mechu, kdy koukáte do korun stromů, jak se hýbou a střídavě odhalují oblohu. Zmoknutí na kost a čaj s citronem. Mámy záchvat smíchu, jaký jste u ní roky neviděli. Úlevu, když vidíte tátu bez únavy. Rozlití klidu v těle, když se k vám v noci přitulí rozespalý syn a pravidelně dýchá. Husí kůži na koncertě dcery. Přičichnutí ke starožitnému nábytku, ze kterého je cítit život. První výhonky zasazené květiny. Směs úžasu a vyčerpání na vrcholu hory. Zavřený diář, kuchyň a prádelnu. Dočasně zavřené dveře za vším. Slastnou samotu a ticho. Vůni čerstvě upečené bábovky. Dvojku vína u vaření. Králíky, co žerou vaše vlastnoručně nasušené seno. Vysokého muže, který má srdce přesně ve výšce vašich uší. Spiklenectví s tchýní. Správně zvolená slova k vyjádření pocitů, která ale neubližují. Proplesknutí po zopakované chybě. Vteřinu, kdy cítíte, že jste tady správně.

Máme štěstí, že je nabídka pestrá. Štěstí je, že máme možnost výběru. Naštěstí!

 

Tereza Čerbáková

 

***

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012