Mirka odešla za Mílou

-ES- 8 2017 Aktuality česky

V noci 3. srpna umřela spisovatelka, scénáristka, publicistka Miroslava Besserová. V posledních několika letech hojně přispívala také do našeho Českého dialogu a do Českého kalendáře. Ještě nedávno jste mohli číst na našem webu její moc pěkný rozhovor s populárním moderátorem a hercem Alešem Cibulkou.

 

V jejích fejetonech a esejích byl humor, moudrost i laskavost. A taková byla i ona. Když jsme se spolu sešly v malé hospůdce v přízemí domu, kde bydlela na Uhelném trhu, na sklenku vína, byly jsme veselé, i když už byla vážně nemocná. Moc se tím nezabývala. Na chemoterapii sice řádně chodila, ale říkala, že když je ještě živá, nechce se o tom bavit. Naposledy jsem jí volala z chaty asi před týdnem. To už jí bylo hodně zle a mluvení jí moc nešlo, ale snažila se. Byla to holka statečná. A noblesní.

Znám od ní jednu manželskou příhodu, kdy se zachovala vtipně a noblesně ve chvíli, kdy by jiná manželka ječela a hysterčila. Když si na to vzpomenu, musím se smát.

Ani její manžel nebyl jen tak nějaký obyčejný muž. Byl to obdivovaný herec Vilém Besser. Mirka mu říkala Míla a jejich spolužití rozhodně nebylo nudné. Zemřel před třiceti lety na rakovinu. Mirka ho stále milovala. A nyní odešla za ním ve jménu stejné nemoci. Věřím, že jejich setkání v peřince nebeského mráčku bude láskyplné. A moc jim to přeji.

-ES-

Foto HaM

 

Fejeton Mirky Besserové z letošního Českého kalendáře...

 

Obdivuj v životě toho, kdo si to zaslouží

Vlastně - doslova Mílovo konstatování znělo: Neobdivuj v životě toho, kdo se má dobře, obdivuj toho, kdo něco zažil a znovu má úsměv na tváři. S tímto pohledem na svět jsem se vypravila na dovolenou. Vřele doporučuji, protože vás to posune "dva schody nad". Jak to, že nevíte, co to znamená? Jste nad věcí! Všichni vám připadají milí a laskaví! Máte dokonce chuť si popovídat i s tou bábou, co vás úmyslně praštila holí, aby vás uklidila z cesty a mohla nastoupit do autobusu dřív.

Slušný člověk řekne - pardon nebo - s dovolením, ona ne. Navíc nechápete, kam se dere, když máte místenky. Ustoupíte, ona místo díků na vás šlehne pohledem, co zabíjí. Zjistíte, že je asi stejně stará, jen na rozdíl od vás naštvaná na celý svět.

Maličko se leknete, když zjistíte, že sedí v autobuse vedle vás. Ale znovu překvapí. Stačí chvilka a je z ní velice příjemná dáma. Mluví sice na váš vkus až moc, nevypadá to, že by šla vypnout, ale dá se poslouchat. Rozečtenou knížku necháte v tašce. Její život by byl sakra čtivý příběh!

Prý poprvé jede na dovolenou sama, protože ji rodina vytočila. Poprvé udělala to, co je určitě překvapí. Nechala na stolku v předsíni vzkaz, že se vrátí za 14 dnů. Měla legraci z toho, jak budou bezradní, co s dětmi, kdo bude vařit, nakupovat, uklízet, venčit psa. Její odplata za čas, který před nedávnem trávila v nemocnici a oni, třebaže slíbili, že za ní budou denně chodit, ve výsledku jen telefonovali. Uvědomila si, jaká je rakovina mrcha. Nebude tu věčně, a tak se rozhodla - znovu poprvé v životě, že její čas je její. Podívala se na zvonící mobil, na mě, a vypnula ho. Poznamenala, že musí zavolat jednoho kamaráda, kterého chce ještě vidět, aby za ní přijel. Ten prý je tutovka.

Najednou mi nevadilo, že do mě strkala holí. Byla jsem ráda za takové setkání.

Miroslava Besserová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012