Stalo se v červenci 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 8 2017 Aktuality česky

Politici i vojáci vzpomněli u vesničky Kalynivka na západní Ukrajině 100. výročí bitvy u Zborova. Padly tam dvě stovky českých legionářů, kteří bojovali za svébytný stát Čechů a Slováků.

 

Po Nicholasi Wintonovi, zachránci 669 československých židovských dětí, byl pojmenován reprezentativní salónek na pražském Hlavním nádraží.

 

Dne 9. července to bylo přesně 660 let od chvíle, kdy císař Karel IV. položil základní kámen mostu, který se původně jmenoval Pražský a Kamenný. Teprve od roku 1870 je Karlův. Datum 9. 7. 1357 a čas 5:31 vytvářejí řadu lichých čísel, která podle tehdejších astrologů měla chránit most před povodněmi.

 

Jiráskův rozsáhlý román Temno se stal pro mnohé generace zobrazením pobělohorských dějin naší země. Teď se české církve v čele s římskokatolickou rozhodly objasnit skutečné události za pomoci historiků. Bádání vyvrcholí konferencí v roce 2021, kdy vzpomeneme popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí.

 

Po 23 letech soužití a výchově dcery Vivien (17) a syna Frederika (13) se v Čapím hnízdě u Benešova vzali Andrej (62) a Monika (43) Babišovi. Měli 200 hostů a o zábavu se mj. postaral Michal David.

 

V Egyptě zemřela po útoku teroristy na pláži v Hurghadě česká turistka (36). Do káhirské nemocnice bylo sice vysláno speciální letadlo s našimi lékaři a sestrami, ale převoz bohužel nebyl možný. Mladý Egypťan na pláži zabil dvě německé turistky a další ženy pobodal, protože na sobě měly plavky! Při útoku vzýval Allaha.

 

Už měsíc platil protikuřácký zákon a vyvolal v národě velký ohlas. Nekuřáci chválili stát, že pečuje o jejich zdraví - a kuřáci nadávali, že přicházejí o klidné posezení s pivkem a cigárem v zakouřené hospodě.

 

Stejný ohlas vyvolala dohoda Kyrgyzstánu a české společnosti Liglass Trading CZ o stavbě a provozu tamní elektrárny. Lidé z oboru ani z ministerstva zahraničí a průmyslu firmu, která sídlí v opuštěném objektu, neznají. Za firmu se přimluvil u kyrgyzských politiků prezidentův neprověřený kancléř Vratislav Mynář. Ten tvrdí, že by z případného mnohamiliardového kšeftu neměl ani korunu! Causu čiperně prošetřují kyrgyzské úřady a policie jako obří podvod.

 

Praseční mor zcela ochromil Zlín a vesnice v okolí. Ministerstva, Státní veterinární správa i kraj hledají řešení, jak nakažená zvířata separovat. Zatím byly použita pachová ohrazení a postaví se i elektrický plot.

 

Zemřel člen Národního divadla Petr Pelzer (76), jeho mimořádně zabarvený hlas z něj udělal jednoho z nejlepších rozhlasových interpretů.

Rozloučili jsme se také se zakladatelem novodobé knižní kultury, grafikem a ilustrátorem Jiřím Blažkem (95).

Po těžké nemoci nás opustila sopranistka Eva Děpoltová (71), sólistka Národní divadla v Praze.

Zesnula první stálá televizní programová hlasatelka Jarmila Šusterová (85).

 

Luxusním výrobkem se stalo máslo. Kvůli vysoké poptávce a celoevropském nedostatku smetany se cena vyšplhala k 50 korunám! V relaci k platům bylo však máslo na českém trhu nejdražší v 90. letech.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: nejste pomalí! Strašné vedro nás ničí a studené pití a zmrzlina jsou tou nejmilejší pochoutkou. Ale jak se rychle rozhodnout, která?? Teď si představte, že by vám ve stánku nabídli výběr ze sta druhů. Ale nejen malinové nebo citronové, ale třeba i čabajkové, svíčkové, koprové... Vymyslela je Ivana Jablonská ve Stráži pod Ralskem, autorka už 400 (!!) druhů zmrzlin. Takže, když si neumíte rychle vybrat třeba z 8 chutí, jste obyčejní stejně jako my ostatní. Já např. vždycky váhám mezi pistáciovou a karamelovou - a nevím a nevím...

 

Zmrzlině a sluníčku zdar!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012