PO STOPÁCH ČECHŮ –SLEČNA DOKTORICA

Anna Sobotková 7 2017 Naši ve světě česky

Ostrov Krk láká cestovatele na krásné pláže, nádherné počasí a klidnou dovolenou. Chorvatská Baška však skrývá ještě jedno zajímavé tajemství, a to pohnutý osud jedné z prvních českých lékařek Zdeňky Čermákové. Lékařka léčila chudé pacienty na dluh. Zažila mnoho zklamání, nikdy se neprovdala a už za svého života se stala místní legendou.

Jméno české lékařky MUDr. Zdeňky Čermákové vás zde překvapí hned několikrát. V centru města Baška nese její jméno jedna z ulic, zdravotní středisko a dokonce místní muzeum ji věnovalo stálou expozici.  Za lékařskou práci byla obdivovaná a za svou obětavost místními obyvateli milovaná. A jak se zde mladá lékařka vůbec ocitla?

V roce 1909 zaujala ředitele pražské tiskárny a cestovatele novinová zpráva, ve které bylo uvedeno, že na jihu ostrova Krk byly zřízeny lázně. Geistlich se rozhodl společně se svým přítelem a dcerou nové lázně navštívit. Moře ho uchvátilo a rozhodl se osobně podpořit tento  nový projekt. Po návratu začal psát články o překrásné krajině a pokrokových lázních. Po čase v něm uzrálo podnikatelské rozhodnutí do lázní se přestěhovat již natrvalo. Chyběl mu však jeden důležitý člověk a to lékař, který by zde s turisty žil a pracoval. Náhodou nebo shodou okolností padala volba na mladou začínající lékařku MUDr. Čermákovou, která patřila k prvním českým absolventkám medicíny. Mladá lékařka se do Bašky opravdu odstěhovala,     a o jejím osudu bylo rozhodnuto. Do Jaderského moře se okamžitě zamilovala, zaregistrovala se jako obecná lékařka a brzy se stala milovanou po celém kraji. Za svými pacienty cestovala pěšky, lodí nebo na oslu. Léčila běžné nemoci, ale musela pomáhat i jako zubařka či napravovat zlomeniny. Velkou část svého volného času také věnovala osvětě v oblasti ženské hygieny. Mezi slavné pacienty doktorky Čermákové patřili umělci. Můžeme jmenovat básníka Konstantina Biebla nebo Jiřího Wolkera. Právě doktorka Čermáková slavnému básníkovi diagnostikovala začínající tuberkulózu a doporučila mu odjezd z mořských lázní. Lékařka zde zažila mnoho zklamání a ani jí se nevyhnula zákeřná nemoc. Během 1. světové války se nakazila malárií a odjela zpět do vlasti, aby zde podstoupila léčbu v pražském sanatoriu.  V roce 1921 se do Bašky vrátila a po smrti rodičů považovala toto místo za svůj jediný domov. Jak naznačuje ulica Zdenke Čermakove její stopa je zde patrná dodnes.

Autorka: Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012