PO STOPÁCH ČECHŮ –SLEČNA DOKTORICA

Ostrov Krk láká cestovatele na krásné pláže, nádherné počasí a klidnou dovolenou. Chorvatská Baška však skrývá ještě jedno zajímavé tajemství, a to pohnutý osud jedné z prvních českých lékařek Zdeňky Čermákové. Lékařka léčila chudé pacienty na dluh. Zažila mnoho zklamání, nikdy se neprovdala a už za svého života se stala místní legendou.
Jméno české lékařky MUDr. Zdeňky Čermákové vás zde překvapí hned několikrát. V centru města Baška nese její jméno jedna z ulic, zdravotní středisko a dokonce místní muzeum ji věnovalo stálou expozici. Za lékařskou práci byla obdivovaná a za svou obětavost místními obyvateli milovaná. A jak se zde mladá lékařka vůbec ocitla?
V roce 1909 zaujala ředitele pražské tiskárny a cestovatele novinová zpráva, ve které bylo uvedeno, že na jihu ostrova Krk byly zřízeny lázně. Geistlich se rozhodl společně se svým přítelem a dcerou nové lázně navštívit. Moře ho uchvátilo a rozhodl se osobně podpořit tento nový projekt. Po návratu začal psát články o překrásné krajině a pokrokových lázních. Po čase v něm uzrálo podnikatelské rozhodnutí do lázní se přestěhovat již natrvalo. Chyběl mu však jeden důležitý člověk a to lékař, který by zde s turisty žil a pracoval. Náhodou nebo shodou okolností padala volba na mladou začínající lékařku MUDr. Čermákovou, která patřila k prvním českým absolventkám medicíny. Mladá lékařka se do Bašky opravdu odstěhovala, a o jejím osudu bylo rozhodnuto. Do Jaderského moře se okamžitě zamilovala, zaregistrovala se jako obecná lékařka a brzy se stala milovanou po celém kraji. Za svými pacienty cestovala pěšky, lodí nebo na oslu. Léčila běžné nemoci, ale musela pomáhat i jako zubařka či napravovat zlomeniny. Velkou část svého volného času také věnovala osvětě v oblasti ženské hygieny. Mezi slavné pacienty doktorky Čermákové patřili umělci. Můžeme jmenovat básníka Konstantina Biebla nebo Jiřího Wolkera. Právě doktorka Čermáková slavnému básníkovi diagnostikovala začínající tuberkulózu a doporučila mu odjezd z mořských lázní. Lékařka zde zažila mnoho zklamání a ani jí se nevyhnula zákeřná nemoc. Během 1. světové války se nakazila malárií a odjela zpět do vlasti, aby zde podstoupila léčbu v pražském sanatoriu. V roce 1921 se do Bašky vrátila a po smrti rodičů považovala toto místo za svůj jediný domov. Jak naznačuje ulica Zdenke Čermakove její stopa je zde patrná dodnes.
Autorka: Anna Sobotková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad