Kapky štěstí a naděje

Eva Střížovská 7 2017 Knihy česky

Po knížce Dědečkův deník od Libuše Koubské, jsem právě dočetla další knížku z dějin zla...Dědečkův deník je vyprávěním o jedné rodině, která prošla událostmi a příšernostmi první i druhé světové války, recenze je na našem webu. Kniha Blanky Kubešové (české spisovatelky žijící ve Švýcarsku, na kontě má více než 20 knih) vypráví o mladých ženách a jejich rodinách v nacisty obsazeném Polsku. Ženy a rodiny jsou většinou (ale ne všichni) Židé. Hrůzy války, nacismu a koncentračních táborů jsem četla od útlého dětství. Ne, že bych vyhledávala tato témata, ale četla jsem prostě všechno, protože jsem byla dívka velmi zvídavá. Tato kniha mne mj. zaujala tím, že se děj odehrává v Polsku, které mám ráda, ale plno věcí v knize pro mne bylo novinkou. Jak v knize Dědečkův deník, tak zde je psáno mj. o Slezsku a o tom, jak se lidé museli rozdělovat za nově určené hranice.

Nacistická zvěrstva si nikdo začátkem války nedovedl v celé šílenosti představit. Rodiny, o kterých autorka píše, zřejmě mohly, měly čas utéct, zmizet do jiné země - ale kam? ptá se jedna z dívek.

----------------------------------------------------------------------

"To Hanna měla větší starosti. A tak zatím co o rok mladší sestřenka Maya řešila svoje potíže s pihami a vlasy rzivými jako rozpálená plotýnka, Hannu spalovala jediná otázka: Má ji rád? Je tohle ta pravá,, opravdová láska, o které dívky snívají?

Scházeli se s Janušem potajmu už řadu týdnů. Myslela na něj ráno a cestou do školy zas a nejhorší to bylo před usnutím, tajemství nedávalo spát a spalovalo zamčené rty. Den, kdy nemněli schůzku byl jako ztracený. Jak přečká zítřek? A celou sobotní bohuslužbu?

Hanna věděla, že ji Maya zbožňuje, ale jak moc dokáže mlčet? Může ji vyzradit tak veliké tajemství? Ano, nebo ne?"

---------------------------------------------------------------------

"Rudovwlosa dziwczyna moźes ostać, ale ta Židovka ať jde pryč! A rychle, než se objeví Němci!" Hanna chtěla prosit ať ji nevyhánějí, ale rty se jí třásly tak, že nemohla promluvit. Uvědomovali si vůbec, co po ní žádají?

"Bojiš se?" špitla Maya. Hanna Kývla, ale v zápětí zavrtěla hlavou. Možná v Krakově, když opouštěla všechno známé, nebo v Góre, když je hnali s bičem nad hlavou měla strach mnohem větší. V ghetu si na smrt stačila zvyknout, byla všudypřítomná.

Maya ji chytila za ruku,. Na škole se jí pro ty vlasy smáli, kdepak by tušila, že ji později nejednou zachrání život! Možná by pro ni bylo skutečně bezpečnější, kdyby se rozdělily, ale to neudělá! Teď ne! Neodpověděly a stáhly se spolu do nejzazšího kouta, aby byly o nejméně na očích. .

-------------------------------------------------------------------

Druhé dvě dívky - sestry Chava a mladší horkokrevná Ariel, jakož i Hanna s Mayou se hned na začátku války musely rozdělit. Prošly nacistickým peklem, víc nebudu prozrazovat, kniha Blanky Kubešové se čte totiž jako napínavý román. I když se bojím, že tahle věta zazní jako rouhání. .Vzpomenu si na Arnošta Lustiga, kterého jsem měla možnost v posledních letech jeho života blíže poznat a jsem za to vděčná. On prošel peklem koncentráků a neuvěřitelného lidského ponížení a přesto nezahořkl. Jeho knížky jsou nejen napínavé, ale i povzbudivé. Podobně se spisovatelka Blanka Kubešová upíná k lidským nadějím a radostem, byť třeba  maličkým jako jsou kapičky...

Přála bych si, aby tuto knihu četli mladí lidé, kteří nemají tušení  jak se dnes mají dobře a jak vždycky to tak nebylo...a být nemusí..

Vydala BRÁNA

Eva Střížovská.

.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012