Zdeněk (Dennis) Verňák a Hela

7 2017 Naši ve světě English

Před pár lety jsem navštívila krajany v Kalifornii a napsala o tom knížku Všechny moje Ameriky I. Cali.

Letadlem jsem přistála v San Francisku a byla jsem srdečně uvítána mou americkou zastupitelkou Želkou Živnou. A hned další báječní lidé, s kterými jsem se tam setkala, byli manželé Zdeněk a Hela Verňákovi. Vzali mne na své oblíbené přímořské místo a samozřejmě i.na oběd. A pořád jsme si povídali. O nich, o Sokole, kde jsou velmi činní, o mé práci s Českými dialogem, s kalendáři a s knihami. Všechno se neslo ve veselém duchu, prostě Verňákovi, moc milá dvojka. Zdeněk mne také upozornil, že má poblíž mé chatičky na Slapech, na Kocábě příbuzné a že Hela Šonková u mne nakoupí kalendáře a knížky a pošle mu je. Ano, to funmgovalo, časem jsem poznala další milou osobu jménem Hela. A těšili jsme se všichni, že až Verňákovi letos v létě přijedou do ČR, setkáme se právě na Kocábě. nebo u mé chaty. Bohužel, to už se nestane. Zdeněk a Hela na nás koukají z nebeských výšin (jestli tedy koukají a nebaví se tam jinak, však byli oba přístupní všem legráckám). Ani jsem nestačila na webu Českého dialogu úvést Zdeňka jako dopisovatele ze San Franciska, což jsem mu slibovala před nedávnem, když mi posílal všelijaké zajímavosti ze Sokola i ze San Franciska vůbec.

Přečtěte si vzpomínku Želky Živné a anglicky článek z Daily Post, kam Zdeněk psal své články.

-ES-

 

ZDENĚK a HELENA VERŇÁKOVI

Česká a slovenská komunita kolem San Franciského zálivu se 8. července rozloučila se Zdeňkem a Helenou Verňákovými.

Byl to pro všechny smutný letní den.  Zdeněk a Hela  se účastnili mnoha společenských a sportovních akcí, vždy vlídní a usměvaví, ochotni pomoci, přátelé jaké si jen každý může přát.

Zemřeli při automobilové nehodě, když se vraceli domů po krásném dni stráveném na pláži. Zdeňkovi bylo 83 let, Hele 79. Oba byli v pensi, Zdeněk původně pracoval jako letecký mechanik, Hela jako zdravotní sestra. Vloni v listopadu oslavili šedesáté výročí svatby.

Zdeněk a Hela byli mnohaletí členové Sokola, Zdeněk byl po mnoho období  vicepresidentem. Na každoročním sokolském pikniku, kde se scházejí Češi a Slováci od nejstarších Sokolů az po hordy dětí z české školy, se Zdeněk staral o grill, v klobouku a zástěře stál uprostřed hemžení, známá a spolehlivá postava, ke které se sbíhali všichni.

 

Zdeněk a Hela pocházeli ze Zbraslavi, ve Spojených Státech prožili více než půl století. Zdeněk, založením myslitel, filosof a český písmák psal a publikoval v češtině i angličtině a nikdy neztratil kontakt s kulturním děním ve staré vlasti, mimo jiné i prostřednictvím Českého Dialogu. Podporoval také Libri Prohibiti, společnost, která sbírá exilovou a samizdatovou literaturu, a mnohokrát pro ni našel cenné přírůstky.

Dům v San Mateu, kde žili od osmdesátých let, a který dostavěli a zvelebili, je prázdný , stejně jako zahrada, pěstovaná a ošetřovaná po léta. Zdeněk i Hela byli zahradníci k pohledání a dovedli svůj kousek země proměnit v ráj na zemi, kde byla opravdu radost posedět.

Říkat, že nám budou scházet je zbytečné. Už teď nám scházejí, chtěli jsme se s nimi podělit o dojmy z letního cestováni, ze sletu Amerického Sokola, vyměňovat si sklizeň a sazeničky, posedět v jejich oblíbené rybářské hospodě na pobřeží Pacifiku.

Sbohem, Zdeňku a Helo, máme vás pořád rádi.

Želmíra Živná

Foto Miloš Živný

 

Crash kills Post letter writer, wife

By MATT NI KSA Daily Post Correspondent

Dennis Vernak,who Daily Post reacl-ers may recall frequently contribut-ed letters to the editor, has died along with his wife, Helena , in a car crash on High way 1 north of Pescadero Dennis, 83, was a re-fired mechanical engineer and technician for Unit-ed Airlines. Helena, 79, was a retired nurse from Mills-Peninsula Medical Center in Burlingame. The San Mateo resi-dents died Thursday when the Toyo-ta Sienna minivan, driven by Dennis, was exiting the Pomponio State Beach parking lot, according to the CHP. The minivan was hit by a dump truck, the CHP said . Helena was pronounced dead at the scene while Dennis was airlifted to a hospital and died a short time later.The driver of the dump truck, a 36-year-old man from San Gregorio, was not in-jured in the collision,CHP.said

34 letters to the editor From Aug. 12, 2013, to June 5, the Post printed 34 letters from Dennis . In his last letter to the editor, three weeks ago,he expressed his thoughts on why people should be skeptical about sci-

Retired airline employee questioned science in many of his commentaries

ence."Everything in science should be "Just keep the ballots secret and if questioned and disputed because rarely you want others to know how you vot-do we know everything about a sub- ed,tell them," Dennis wrote in Novem-ject;' Dennis said. "Skepticism is the ber 2015 . vety soul of science:' His questioning of science was a Active in Czech community theme in previous letters to the editor. Not only was Dennis a regular letter In a letter published in February 2016, writer, he was also an active member Dennis said people who believe in cli- of San Francisco's Czech community. mate change support the destruction of For two decades, Dennis and Helena certain industries and the jobs that go were members of Sokol San Francisco, with them. a nonprofit organization that offers ath-"I am leery to start disrupting so letic and cultural programs for anyone many lives when down the road there interested in Czech and Slovak culture, may be a better model (to deal with cli- according to Helenka Livingstone, mate change);' he wrote public relations director for Sokol S F. Dennis was both the educational di-He was against 'ballot selfies' rector and a vice president on Sokol's In other letters, Dennis expressed his executive board, while Helena helped disapproval of "political correctness" seli T-shirts promoting the organiza-and "ballot selfies." Gov.Brown signed tion a bill into law in September 2016 that "They (Helena and Dennis) were so allows people to take selfies with their sweet together, just so devoted to one completed ballots and post them vn so- another;' Livingstone said . cial media. Zelmira Zivny, a vice president on In a letter published by the Post be- Sokol's board , said Dennis and Helena fore the bili was approved , Dennis said were avid gardeners and had a beautiful ballots should be kept secret to protect garden in front of their house. the privacy of voters who don't want to "Dennis was a soft, gentle man who publish their voting records. never fought with anyone;' Zivny said .

"Helena would love to cook traditional Czech meals; her dumplings were fa-mous among Sokol members Dennis and Helena were both from a small town in Prague,Czech Republic, according to Zivny. They knew each other as teenagers, immigrated to Chi-cago together in the 1960s , and married in the Chicago area .The couple moved to San Mateo in the 1980s and spent the rest of their lives there.

60th wedding anniversary Dennis worked full time as a me-chanical engineer and technician for United Airlines before retiring about a decade ago, while Helena worked part time as a nurse at Mills-Peninsula Med-ical Center in Burlingame before retir-ing around the same time . The couple celebrated their 60th wedding anniver-sary on Nov. 13, 2016, at the Crowne Plaza hotel in Foster City. According to Livingston, Dennis told the 20 invited guests to bring just fiowers for gifts because he and Hele-na "had everything they needed in life, and flowers would add to the `beauty' of the day." Dennis and Helena had no children and are survived by their relatives in the Czech Republic ...

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012