Ocenění zásluh Sonji Sinclairové

V prosinci 1939 do Kanady dorazila další rodina prchající před Adolfem Hitlerem, kterého Winston Churchill s oblibou nazýval "vandrák ze stoky" nebo "kaprál Hitler" a jehož přístup na svět popsal svým nenapodobitelným stylem: "...otevřela se prázdnota a do té po chvíli vstoupil šílenec zuřivé geniality, schránka a výraz nejvirulentnější nenávisti, které kdy rozžíraly lidské srdce“.
Rodinu tvořili průmyslník Richard Morawetz, před první světovou válkou blízký spolupracovník Tomáše Masaryka (Masaryk býval hostem Morawetzovy rodiny ve Světlé), muž s širokými zájmy (psal do Masarykových novin, podporoval Národní divadlo, byl ve správní radě několika organizací), jeho manželka Frída Glaserová (dožila se úctyhodného věku 103 let), synové Herbet, chemik, žijící v New Yorku (také už překročil 101 let), Jan (který převzal podnik vybudovaný v Kanadě) a pěknou řadu let dával se svojí ženou Maureen (milovala všechno krásné včetně poezie) pro přátele vánoční večírek. Třetí syn Oskar byl v té době ve Francii, okouzlen hudebním životem Paříže (odkud uprchl prakticky v poslední chvíli).
Všichni po sobě zanechali znatelnou stopu: Frída ve svých dětech, Richard v kanadském obchodním životě, Herbert jako úspěšný chemik, Oskar jako hudební skladatel (začal vlastně komponovat až v Kanadě a dařilo se mu: po řadu let byl světově nejhranějším kanadským hudebním skladatelem). O slovo se přihlásila i další generace. Helen, dcera Sonji, zastávala úřad prezidentky Asociace kanadských bankéřů, a Claudia byla mj. jednou z inspirátorů koncertu na oslavu 100. výročí narození svého otce Oscara Morawetze a slovem provázela vysílání koncertu kanadskou televizí.
Zřetelnou stopu po sobě zanechala i Sonja. A poněvadž tento článek je hlavně o ní, začneme pěkně od začátku: Sonja se narodila v Úpici v Československu 3. prosince 1921. Do prosince 1939, kdy z Československa její rodina uprchla a našla nový domov v Kanadě, navštěvovala Badminton school. V roce 1940 byla přijata na Trinity College, University of Toronto, a ve svém posledním roce byla redaktorkou studentského časopisu. V roce 1943 se stala členkou Examination Unit (Canada Bletchley Park - dešifrovací anglická organizace, o té později), kde pracovala do konce války, a pak přešla na ministerstvo zahraničí. Sudičky jí zřejmě určily, že se bude pohybovat v prostředí zvýšeného politického vzrušení: ve svém novém prostředí se úředně a společensky stýkala s lidmi jako byl sovětský vojenský atašé, plukovník Zabotin, šéf Igora Guzenka, jehož dezerce v roku 1948 odhalila masivní sovětskou vyzvědačskou činnost v severní Americe.
V roce 1947 se provdala za leteckého důstojníka. Měli (a doufám, že dosud žijí) tři děti: Michaela, Helenu a Tonyho. V roce 1956 začala studovat - jako dospělý student - na Novinářské škole Carltonské univerzity. Skončila se zlatou medailí. Její kariéra nezávislé žurnalistky je stejně obdivuhodná: její příspěvky byly uveřejněny na rádiu (CBC), v publikacích jako MacLean’s, Canadian Business etc., většinou ekonomická témata, ale také s velmi rozdílnou tématikou: "Přestalo mě bavit být Novokanaďankou" nebo "Jan Masaryk - vražda nebo sebevražda?" Byla autorkou nebo spoluautorkou knih jako paměti Geoge Ignatiefa "The Making of a Peacemaker" a " Shoe Maker to the World" - autobiografie Tomáše Bati. V 70. letech pracovala jako ředitelka komunikací u firmy Price Waterhouse. Její bohatý život je natáčen (autorka říká "velmi amatérsky" její dcerou Helenou. První dva segmenty "Early on" a "1938 - into the Abyss". Teprve letos se dozvídáme, že poslední dva roky II. světové války pracovala pod přísahou mlčení v kanadském oddělení anglické instituce Bletchley Park, jejíž rozluštění tajného jazyka mezi nacistickým Německem a jeho spojenci hrálo tak významnou roli v zatím nejkrvavějším sporu lidských dějin.
Bletchley Park byl sídlem britské instituce pověřené dekódováním tajných komunikací mezi mocnostmi Osy (Hitlerovým Německem, Itálií a Japonskem a kolaborujícími režimy). Instituce, která byla vytvořena v roce 1938, nesla jméno parku, kde se nacházelo její hlavní působiště ležící v Milton Keynes, Buckinhhamshire v Anglii, vzdáleném asi 80 km od Londýna. Od začátku se tato instituce těšila zvláštní pozornosti ministerského předsedy Winstona Churchilla, který ji považoval za jednu z nejdůležitějších zbraní moderní války, a od začátku jí věnoval největší pozornost.
Mezi lidmi, kteří se stali pilíři instituce, byli významní matematici i psychologové. Mimořádné služby jí prokázaly i celé třídy dvou nejvýznamnějších anglických universit - Oxfordu a Cambridge. Ale nebyli to pouze Britové, kteří na tomto úkolu pracovali. Jak oficiální prohlášení k udělení Bletchley metálu Sonje Sinclairové říká: "Ale i když my v Spojeném království můžeme být hrdi na roli, kterou jsme hráli, skutečnost, že tato prezentace se koná v Torontu, je důkazem, že Spojené království je jedním partnerem spolu s Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem a ovšem Spojenými státy ve společné zpravodajské činnosti. Jednotlivé ženy a muži nejrůznějších národností, společenského a profesionálního pozadí dali své talenty k dispozici pro tento jedinečný projekt. Všichni dali své slovo, že nebudou o práci mluvit a "všichni patřili ke generaci, která když dala slovo, držela ho". V této souvislosti stojí za zmínku, že první významný úspěch v dekódování německých tajných komunikací byl dosažen polskými odborníky, jejichž práce je oceněna plaketou v Bletchley Park Museu.
Po dvou letech války kanadská "Signals Intelligence Organization " byla ustavena v Ottawě 9. června 1941. Její ustavení bylo sponzorováno ministerstvem zahraničních věcí, a zpočátku v jejím čele stál major Herbert Osborne Yardley, americký odborník dešifrování.
Kanaďanům byl dán úkol dekódovat komunikace kolaborantského francouzského režimu usídleného ve Vichy. Sonja Sinclair začala pracovat v kanceláři v Ottawě, označené jako oficiální předsunutá hlídka Bletchley Parku, v roce 1943.
Jak vidí svoji činnost a jak hodnotí výsledek práce ottawské skupiny dnes? Požádali jsme ji o její názor po více než sedmdesáti letech. Zařadili jsme ho po hodnocení práce Bletchley Park organizace oficiálním historikem Britské zpravodajské služby během II. světové války: "Zvláštní, ultra zpravodajská služba, vytvořena v Bletchley Parku, zkrátila válku o dva až čtyři roky. Bez ní by byl výsledek války pochybný."
A Sonja? Při přijímání Bletchley Park medaile od zástupce British High Commission v York klubu v Torontu o letošním 19. červnu (přítomni byli britský generální konzul Kevin McGurken, bývalá guvernérka Kanady Adrienne Clarkson a bývalý premiér Ontaria, pozdější vůdce Liberální strany, Bob Rae) byly zřetelné (alespoň mně) dvě polohy: - že byla potěšena, a - že chodí po zemi. Její původ, její inteligence a její nezvyklé mnohostranné zkušenosti jí daly úsměvnou moudrost vidět svět, svůj dlouhý život i osudy svého rodu s mírným uspokojením, ale bez dětinské pýchy, s vděčností, že život šel jak šel. Jediný její výrok o své práci, který jsem viděl v tisku, je možná typický: "Nikdy jsem se necítila jako zaměstnanec, ale jako člen rodiny."
Josef Čermák
***
Foto Wikipedia
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad