Jedeme dál

Milí čtenáři,
před rokem jsem psala článek, který stručně připomínám pod čarou. Moc se od té doby nezměnilo - stále pracujeme dobrovolně bez finanční podpory a stále máme dobrý čtenářský ohlas, který nám nedovolí to „zabalit“.
Naše veliká redakční opora Lada musela ze zdravotních důvodů spolupráci s námi ukončit. Moc jí za veškerou pomoc a skvělou práci děkujeme.
Zbyla jsem já, dále Venda, která se ale kvůli hodně vážným rodinným starostem nemůže časopisu moc věnovat - a staronová redaktorka Českého dialogu Marina.
Ta má také dost co dělat - je matkou tří dětí (naštěstí už velkých), dcerou moc prima maminky Ludmily, která je ve svých 97 letech ve velmi dobrém duševním stavu, ale už nemůže chodit. Naštěstí bydlí v dobrém pečovatelském domě, kam ji někdo z rodiny chodí denně navštěvovat. Marina také dlouhá léta pomáhala svojí známé paní doktorce, po níž před půldruhým rokem zdědila koně a poníka, něco koček, divého psa a nějaké husy, které divý pes zakousl. Vedle všeho toho zvěřince v zahradě zdědila i velmi svérázného starého pána, který tam chodíval pomáhat. Na staříka však dolehly choroby, takže je nutno udělat veškerou jeho práci. Pán má sice kdesi dceru, jenže se s ní nestýká, a tak holt Marině její zakódovaný „vyšší princip“ nedovolí, aby ho nechala v nemocnici bez návštěv a doma bez pomoci...
Takže teď je vám snad nad slunce jasnější, že by Český dialog nějakou pomoc uvítal.
Oslovují tímto Veru Souradu, aby nám posílala zprávy a zajímavosti z Texasu a Kalifornie, kde před tím žila.
Už bohužel nemohu oslovit dosavadního dopisovatele ze San Franciska, Zdeňka Verňáka, protože před týdnem zemřel při autonehodě (článek o něm bude příští týden).
Před časem se ozvala Eva Pešková, bývalá šéfredaktorka časopisu Klokan, který vychází v západní Austrálii, přestěhovala se do ČR a nabídla spolupráci - hurá!
Dostávám sice moc hezké informace ze všech koutů světa, co se tam děje českého, ale není v mých silách, abych z toho stvořila hezké články. Prosím tedy všechny čtenáře, aby posílali již hotové články, které ráda zařadím na web. A za odměnu třeba pošlu hezkou knížku, když budete chtít...
-----------------------------
...Český dialog a Mezinárodní český klub pokračuje v dosavadní činnosti. Před časem se v rámci našich aktivit a pod našimi křídly zrodil i další projekt, který však mnozí začali mylně zaměňovat s Českým dialogem. Po vzájemné dohodě si moje bývalá dlouholetá kolegyně založila pro České kořeny vlastní spolek. Sleduji její web, oceňuji její píli, jen mne trošku mrzí, že se řada lidí spjatých léta s Českým dialogem, řada událostí a kontaktů rázem přesunula do „kořenů“. Trochu se bojím, aby se nezdálo, že Český dialog a klub již neexistují.
Pokud se díváte na naše webové stránky jen občas, nahlédněte do rubrik, kam postupují články z úvodu. Najdete tam třeba takové perly, jako je článek o naší Lady Mileně s remoskou.
A když už se na web Českého dialogu podíváte, třeba mi napište, co se Vám líbí a co byste chtěli číst.
Samozřejmě taky rádi přijmeme příspěvek, a to jak literární, tak i finanční na další pokračování. To, že pracujeme jako dobrovolníci s prázdnou pokladnou, je sice naše rozhodnutí, ale nějaké výdaje s časopisem přeci jen máme.
Přeji Vám krásné léto při čtení Českého dialogu.
Eva Střížovská
Foto: HaM
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad