Jak číst a zároveň si u toho hrát

7 2017 Knihy česky

Jak číst a zároveň si u toho hrát

 

Dnešní děti umí sice už v předškolním věku nainstalovat novou hru do počítače nebo vložit video na youtube, ale přečtení textu delšího než je sms zpráva, to je pro ně příliš velká námaha. Co s tím, říkáme si? Pětadvacet na holou USB kabelem nepomůže, zvážit by se dalo hrozící embargo elektronických dat, ale zdaleka nejlepší by byl nějaký magický kouzelnický rituál. Každý, kdo by se čtenářského nápoje napil, toužil by se v mžiku knihovníkem stát.

 

Vymýšlíme možné nemožné. Pořizujeme dětem e-knihy, ilustrované knihy, časopisy plné obrázků, slovní počítačové hry. Současným moderním hitem v pojetí knihy je tzv. gamebook. Herní kniha. Na sudých stranách příběh, na lichých úkol. Kdo chce pokračovat ve čtení, musí nejprve vyluštit hádanku. Gamebook je způsob, jak číst a zároveň si u toho hrát. A třeba také jak se vzdělávat a nevědět o tom. Škola hrou, říkával Komenský – a už tehdy měl obrovskou pravdu. Člověk si nejlépe pamatuje to, co přijme jakoby mimoděk, ne co je mu tlučeno násilím do kebule.

 

A přesně proto se minulý měsíc do tohoto světa plného dětí, které nemají zájem o čtení, narodila kniha Ztraceni v rudolfinské Praze. Není to obyčejná knížka, je to právě gamebook. Spousta úkolů s obrázky, aby děti kniha více bavila. Aby jim dala víc než jen to čtení. Knihou provede malé čtenáře dobrodružný příběh Vojty a Klárky, kteří se náhodou ocitnou ve zlaté Praze v době Rudolfa II. Knížka je určena pro děti 9 – 13 let, ale chytne i dospělého s hravou duší. Takže rodiče, prarodiče, tetičky a strýcové, vyzkoušejte to se svými dětmi, vnoučaty, synovci a neteřemi. Pokud nechcete knihu kupovat, zeptejte se na ni ve vaší knihovně. Budu ráda, když mi pak dáte vědět, jak se vám líbila v knize návštěv na mém webu (http://literarnistrom.cz/?page_id=85).

 

Renata Šindelářová

 

Recenze knihy: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=16012

 

Ukázky z knihy: http://obchod.portal.cz/ztraceni-v-rudolfinske-praze/?tab=2

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012