Operní léto ve Vídni

Anna Sobotková 7 2017 Kultura česky

Operní díla známá, i neznámá, uvede Operní léto ve Vídni. Sedmidílný cyklus nahrávek se světovými orchestry a nejlepšími operními pěvci vysílá Český rozhlas Vltava v sobotních Operních večerech od 24. června.

V rámci cyklu Operních večerů zazní skladby, které český posluchač příliš nezná. Od 24. června do 26. srpna se tak naskytne posluchačům rozhlasu naprosto unikátní zážitek a ucelený obraz operních děl 18. – 20. století rakouských autorů nebo skladatelů, kteří jsou spjati s rakouským prostředím.Český rozhlas na svých vlnách nabídne opery Antonia Salieriho, Franze Schmidta, Carla Marii von Webera, Franze Schuberta, Jacquese Offenbacha a dalších.Autory a průvodci večerů budou například Vlasta Reitererová,Ivan Ruml, Petr Veber, Zbyněk Brabec, Jindřich Bálek.

V první polovině 19. století se rakouské opeře příliš nedařilo, i když vídeňští autoři jako například Beethoven, Weber, Rossini vytvořili nezapomenutelná operní díla. Zlom nastal v druhé polovině století, kdy skladatel Franz von Suppé uvedl ve Vídni svou zpěvohru podle francouzského offenbachovskéhovzoru, ale ve vídeňském stylu. Tato opera jako by odstartovala nový věk rakouské opery. Kvýrazným operním aoperetním autorům bezesporu patřili Franz Lehár, Ernst Křenek, Franz Schmidt, AlbanBerg, kteří svými díly pomohli najít další cestu rakouské opeře. Pokud tedy nemáte v sobotu večer jiný program, nalaďte si ČRo Vltavu a zaposlouchejte se do podmanivých tónů rakouských oper.

Autorka: Anna Sobotková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012