Stalo se v červnu 2017... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 7 2017 Aktuality česky

 

Především jsme sledovali změny počasí (bundy x kraťasy) a začínající boj o prezidentské křeslo. Zatím se rýsují dva adepti: Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Drahoše podporují mj. KDU-ČSL a Starostové a nezávislí, což mu dává punc serióznosti. Snad se vzpamatuje i český venkov a připustí, že prezident má být reprezentativní osobností a ne blivajzní figurou. Zeman nás ztrapnil svým chováním při přijetí britskou královnou, kdy vůbec nerespektoval staletý protokol.

 

Po tragickém teroristickém útoku v Londýně (dodávka vjela do lidí, zločinci pak vystoupili z auta a vraždili noži) se život v celé Evropě změnil. Také u nás vstoupila v platnost protiopatření - např. nesmlouvavé kontroly na letních akcích.

 

V novinách okupují první místo na str. 1 důležité politické události, tentokrát to bylo jinak: do českých hospod vkročil protikuřácký zákon. Dokumentují to fotky i televizní šoty: např. pražské ulice na Starém městě byly tak zaplněné, že se po chodníku nedalo projít a ti, kteří nad hospodami bydlí, mají byty zamořené kouřem a halasem. Občas zasahovaly i antikonfliktní týmy.

 

Zemřel šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek (71). Jeho osobnosti jsme věnovali nekrolog už počátkem měsíce.

 

Odešel bývalý pražský primátor Jaroslav Kořán (77), který kromě politiky ovlivnil čtenáře svými exelentními překlady moderní americké literatury.

 

Rozloučili jsme se s výjimečným sochařem Olbramem Zoubkem (91). Proslavil se tím, že se mu podařilo proniknout do budovy soudního lékařství a sejmout posmrtnou masku Jana Palacha. Od té doby byl pronásledován StB a dvacet let nesměl vystavovat. Jeho štíhlé a špičaté sochy patří nepochybně k našim moderním dějinám po listopadu 89.

 

Papež František požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Obraz bude trvale vystaven v Římě.

 

Václav Klaus opětně varoval před obavami z globálního oteplování. Je chytřejší než klimatologové celého světa. Co kdyby nasměroval svou intelektuální sílu na jiný problém - např. lék proti demenci (vzhledem ke svému věku)?

 

Premiér Sobotka ohlásil odluku manželství. S manželkou Olgou se rozchází po čtrnácti letech vzhledem k dlouhodobému tlaku v životě vrcholného politika a jeho neblahému vlivu na rodinný život.

 

Do ledna 2019 mají skončit české kožešinové farmy. Vyvrcholil tak spor mezi ochránci zvířat a chovateli na farmách. Na dámský kožich musí být zabito 50 norků nebo 18 lišek z klecí. Ročně je zabito cca 20 tisíc těchto zvířat.

 

Bývalý premiér Jiří Paroubek se chce znovu stát členem ČSSD, odkud s velkým povykem před lety odešel. Necítil se dostatečně veleben. Teď chce straně dodat před volbami lepší image! Problém je v tom, že o něj nikdo nestojí!

 

Exprezident Václav Klaus slavil narozeniny a na nich se mj. objevila i Jana Nečasová (Nagyová), která se opakovaně omlouvá ze soudního řízení kvůli vážné nemoci. Sklenky šampaňského, nový přeliv a šaty s výstřihem na kolena se ukázaly být zázračnými léky. Jistě si toho všimly i příslušné úřady, které s ní potřebují projednat zneužívání moci ve funkci šéfky sekretariátu jejího milence (a taky premiéra) Petra Nečase. Ten kvůli ní přišel o politickou kariéru.

 

Dobrá zpráva na konec: Fakulta sociálních věd UK bude mít od příštího roku vlastní insignie. Dosud novináři skládali akademický slib na žezlo Filosofické fakulty. Akademici mezi sebou vybrali skoro 600 tisíc korun na materiál a žezlo jim zdarma zhotoví sochař Otmar Oliva. Přiznám, že jsem při promoci byla v takovém transu, že jsem si žezla ani moc nevšimla. Vím jen, že to byl úžasný den...

 

Přeji vám krásnou dovolenou a prosím, buďte na sebe opatrní! Počasí má být fakt bláznivé!

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012