Stalo se - červenec

7-8 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

4. července Předseda vláda Vladimír Špidla se s nejvyššími představiteli parlamentu dohodl na tom, že je nutné v případě restitucí "ovlivnit i české nezávislé soudy. Setkání se uskutečnilo vzhledem k restitučním nárokům českého šlechtice Františka Oldřicha Kinského. Majetek této rodiny byl na základě Benešových dekretů po válce zabaven, ale soudy jej teď začaly vydávat zpět.

7. července Politici se obávají, že případ "Kinský" vyvolá tzv. dominový efekt a že jeho příkladu budou následovat další rodiny. Ministr kultury Pavel Dostál vyjádřil obavy, že soudy začnou navracet majetek zabavený před rokem 1948 (ten je pro platné restituční nároky nepřekročitelný). I když politici chtějí dát soudům jen "doporučení" o zformulování jednotného stanoviska pro rozhodování v podobných kauzách, advokát T. Sokol podobný postup politiků označuje za návrat k praktikám totalitní justice.

8. července Předseda Valného shromáždění OSN a poslanec za ČSSD Jan Kavan obvinil úředníky americké ambasády v Praze, že se mstí jeho rodině. Mluvil o tom s reportérem listu Financial Times Lionelem Barberem. Jedná se o udělení víz pro Kavanova syna a jeho přítelkyni. Kavan řekl, že "je to hloupá reakce USA na jeho odmítnutí války v Iráku, proto je jeho rodina perzekuovaná". Americké velvyslanectví obvinění důrazně odmítlo s tím, že oba mladí lidé žádali o vízum několikrát a pokaždé uváděli jiný důvod. Oba nakonec vízum dostali a od té chvíle o problému odmítá Jan Kavan mluvit.

9. července Do Česka odjelo či odjede prožít dovolenou 10 % Slováků. Přesvědčili se o tom, že u nás není tak draho, jak se už několik let traduje. Přesto ještě raději než k nám jezdí do Chorvatska, Řecka a Itálie. O pár korun dražší služby prý u nás vyváží ochota personálu a kvalitní obsluha.

10. července Na podzim bude soud znovu rozhodovat o tom, zda Svatovítská katedrála patří církvi nebo státu. O katedrálu a přilehlé domy se s českým státem (zastoupeným Kanceláří prezidenta republiky) soudí několik církevních subjektů. Spor sice v roce 1994 vyhrála církev, ale odvolací soud rozhodnutí zrušil a případ se bude znovu projednávat. Ministr kultury je na rozdíl od církevních kruhů přesvědčen o vítězství státu, protože "neexistuje legitimní právní nárok na katedrálu". Chrám je podle jeho názoru symbolem státnosti. Prezident Klaus vzkázal přes svého mluvčího, že se nechce nechat zatahovat do uměle vytvořených nových kauz.

12. července Prezident republiky je nespokojen se způsobem, jakým Česká tisková kancelář informuje o dění na Hradě. Šéf jeho tiskového odboru P. Hájek "by uvítal personální rozhodnutí, které by zlepšilo spolupráci". Členové Rady ČTK odmítli požadavek na výměnu zpravodaje jako nestoudný. Politolog J. Bureš se domnívá, že Klausovo chování je čím dál víc populistické a proto je zjevná i snaha ovlivňovat novináře, aby mu budovali dobrou image. Pointa? Hrad vypověděl servis ČTK s tím, že bez tak detailního zpravodajství se obejde.

* Velká skupina Čečenců, kteří nebyli spokojeni v uprchlických táborech v Polsku, se v minulých dnech odstěhovala i z Česka. Znovu si stěžovala na špatné zacházení a životní podmínky, takže uprchlíci požádali o azyl v Rakousku.

* Od příštího roku bude moci ČR čerpat ze strukturálních fondů EU, kde je pro léta 2004 2006 připraveno 2,6 miliard eur (70 miliard korun).

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012