Stalo se doma - červen

7-8 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

4. června Otázkami stěhování slovenských Romů do Česka se má zabývat ministerstvo vnitra a nevládní organizace. Původně Romové z východu zalidňovali po 2. světové válce opuštěná sudetská území a k těm se nyní stěhují jejich slovenští příbuzní. Slovensko je na ně mnohem přísnější a zdaleka jim nedává tolik sociální pomoci, jako Češi.

5. června Žádný ohled na slavné jméno nebrala při jednání o brutálním faulu Dominika Haška při on-line hokeji příslušná disciplinární komise. Dostal zákaz činnost na dvanáct měsíců nepodmíněně a peněžitý trest. Hašek napadl protihráče Šílu a způsobil mu mj. otřes mozku. Hašek vše považuje za nafouknutou aféru poplatnou jeho slávě. Policie jej chce obvinit z trestného činu ublížení na zdraví.

5. června Vinou radního Igora Němce (ODS) začaly problémy s připravovaným koncertem ve prospěch našeho vstupu do EU, které se mělo konat na Staroměstském náměstí. Němec tvrdí, že koncert by rušil obyvatele Staroměstského náměstí!

* Vláda navrhla změnu ústavy tak, aby byla možná přímá volba prezidenta a omezení imunity poslanců a senátorů ta by platila jen po dobu vykonávání funkce.

6. června Osmdesát tisíc stran zákonů Evropské unie bude v ČR platné od data jejího vstupu. Přitom právníci postrádají překlady nařízení, podle nichž se od května roku 2004 mají řídit naše úřady a soudy. Chybí schválení ještě 30 tisíc již přeložených stran předpisů. Všechny musejí být schváleny Bruselem.

* Na služební cestě v Holandsku zemřel šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník. Těžce nemocný právník (trpěl Běchterevovou nemocí) byl váženým člověkem charakterním, nepodplatitelným a s největší důvěrou lidí v politice i těch obyčejných.

7. června Pražská Lucerna se vrátila do slavných 60. let a vzpomněla na malá divadla, která tehdy ovlivňovala celou generaci. Na pódiu se vystřídalo 90 umělců ze Semaforu, Ypsilonky, Činoherního klubu, Štúdia Lasici a Satinského, Radošinského naivného divadla, Divadla Járy Cimrmana. Nezapomenutelný večer moderoval skvělý Marek Eben.

9. června Již po čtyřiapadesáté se sešlo několik tisíc sudetských Němců, aby požadovali zrušení tzv. Benešových dekretů. Průměrný věk účastníků byl vysoký; střední a mladá generace už o tuto sešlost nejeví zájem.

* "Vstupovat do EU je nemravné, bezbožné, nekřesťanské, vlastizrada, prokletí a cesta do pekel" hlásaly transparenty nad hlavami dvou desítek odpůrců našeho vstupu do EU.

10. června Ve prospěch okupačních sil jednal podle soudu ředitel Ústřední správy spojů Karel Hoffmann. Ten dal 21. srpna 1968 příkaz k umlčení vysílačů Českého rozhlasu a patří podle historiků k těm, kteří připravili prosovětský převrat a následnou normalizaci. Hoffmann dostal čtyři roky a odvolal se.

11. června Exprezident Václav Havel vystoupil na koncertu na Václavském náměstí a vyzval lidi, aby hlasovali pro vstup do EU.

* Olašští Romové se už těší na to, jak po vstupu Slovenska nakoupí karavany a rozjedou se po Evropě. Unie totiž kočování nezakazuje a naopak určuje, že karavany musejí mít k dispozici sociální zařízení a elektřinu. Olaši jsou skupinou, která se považuje za výjimečnou kastu a miluje přepych.

12. června Soud opět otevřel případ Michala Zítka, který v roce 2002 vydal první úplný překlad Hitlerovy knihy Mein Kampf. Není totiž jasné, zda Zítko svým činem chtěl fašistiská hnutí u nás podpořit nebo dokonce podněcovat k činnosti.

* Podle Centra pro výzkum veřejného mínění vzrostla důvěra lidí v prezidenta Klause v květnu na 69% , vláda má důvěru 36% respondentů.

* Poslanci se obávají pádu české vlády, která podle všeho nepřežije letní hlasování o veřejných financích.

13. června Poslanec Jan Zahradil (ODS) opustil na protest proti "federalizaci" Evropy zasedání Konventu o budoucím uspořádání EU. Označil jednání za "brutální manipulaci" s členy parlamentů. Podle českého ministra zahraničí Cyrila Svobody šlo o gesto a prozrazení stylu, jakým chce Zahradil hájit zájmy naší země útěkem z boje. Šlo podle něj také o snahu zvrátit náš vstup do EU.

* Ministr Svoboda nabídl exprezidentovi Václavu Havlovi, aby se stal vyslancem dobré vůle tedy krizovým vyslancem. "Havlovi totiž nedělá problémy zatelefonovat Svatému otci nebo Putinovi stejně jako Bushovi."

14. června Během prvního dne lidového referenda o vstupu Česka do EU zaškrtlo ANO celých 80 % voličů. Komunisté většinou hlasovali proti. Premiér Špidla a ministr zahraničí Svoboda prozradili, že volili ANO, prezident Klaus na otázku neodpověděl.

* Učitelské odbory stupňují tlak na vládu a hrozí, že pokud učitelé nedostanou potřebných 10 miliard korun na zvýšení platů, neotevřou se 1. září základní a střední školy.

16. června K volebním urnám přišlo v pátek a v sobotu 55 % voličů a 77 % z nich se vyslovilo pro stup do Evropské unie. Zatímco reakce prezidenta Klause byla více než chladná, ostatní evropští politici uvítali Česko velmi vřele. Pokud náš vstup do EU parlamenty členských států EU schválí, stali bychom se jejími členy k 1. květnu 2004.

17. června Prezident Klaus odlétá na pracovně-soukromou cestu do USA, na setkání konzervativních ekonomů. Pražské administrativě se zatím nepodařilo zajistit Klausovo setkání s americkým prezidentem Bushem (Havel byl naopak v Bílém domě každoročně vítaným hostem).

* Kdyby se nyní konaly volby, s přehledem by je podle průzkumu veřejného mínění vyhrála ODS (40 % voličů). ČSSD a komunisté by dostali po 12% hlasů, KDU-ČSL 6 %, vládní US-DEU by se do sněmovny nedostala.

18. června Prezidentská kancelář se pře s Českou televizí o vyjádření prezidenta Klause k výsledku referenda o vstupu do EU. ČT nabídla účast na diskusi šéfů politických stran, pak samostatný Klausův vstup, Klaus naopak chtěl až desetiminutové vystoupení v Událostech. Z vystoupení tedy sešlo.

19. června Již tradičně vyjádřili svou nespokojenost s přípravou reformy veřejných financí železničáři. Nikdy žádné změny ve svém ringu nedovolili a nad každou vládou zvítězili těžkým nátlakem. Přitom vlaky jsou dvakrát dražší než autobusy a stejně pomalejší.

20. června Bylo oznámeno, že v říjnu se bude konat v Praze mezinárodní konference o prosazování skutečné autonomie Tibetu v rámci Číny a dodržování lidských práv a svobod v této oblasti. Zúčastní se jí 250 zemí, nejvzácnějším hostem bude tibetský duchovní vůdce dalajlama.

21. června Exprezident Havel se vydal na soukromou cestu po Evropě a míří do Madridu. Tam se jako "vyslanec dobré vůle" zúčastní konference Za demokracii na Kubě.

24. června Na Letenské pláni parkovalo asi třicet autobusů, pod ní, před sídlem vlády demonstrovalo několik stovek odborářů. Ministerského předsedu Špidlu uvítali pískotem a nenávistnými pokřiky. Všichni uznávají, že reformy jsou potřeba, ale žádají, aby se týkaly jen bohatých.

* Ani na čtvrtý pokus neprosadili komunističtí poslanci návrh na ukončení platnosti lustračního zákona.Ten brání tomu, aby se na významné posty ve státní správě dostali funkcionáři KSČ, estébáci a členové Lidových milicí.

27. června Vrchní soud osvobodil Milouše Jakeše a Jozefa Lenárta, protože se nepodařilo prokázat jejich vinu na srpnu 1968. Oba vysocí funkcionáři KSČ přijali výrok se zadostiučiněním protože už předem hlásali, že jsou nevinní.

30. června Stínový ministr Vlastimil Tlustý (ODS) navrhl, aby všichni občané od svých 18 let dostávali měsíčně 4 000 korun a tím by si hradili dosavadní nemocenské a sociální dávky a starobní důchod. Návrh zcela opomíjí četnou skupinu lidí, kteří žijí ze dne na den a spoření pokládají na zbytečné "však on se stát nakonec bude muset postarat!"

* Česká lyžařka Kateřina Neumannová dostala pár hodin před narozením prvního dítěte zprávu o tom, že dodatečně získává olympijskou stříbrnou a bronzovou medaili její ruské soupeřky byly usvědčeny z dopingu.

-vš-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012