Ceny SVU

Pražská skupina společnosti pro vědy a umění ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí tradičně ocenila záslužnou práci vědců nebo umělců z různých oborů, z nichž mnozí zastávají současně i roli pedagogů.
Protagonisté Cen SVU bývají osobnosti známé doma i v zahraničí a letos se jimi stali:
malíř a grafik Jiří Anderle, operní pěvkyně Gabriela Beňačková, z hudebního oboru dále doc. David Eben a prof. Jan Hora. Z USA si pro ocenění přijel chemik prof. Josef Michl (nestárnoucí rozhovor najdete např. zde), na témže kontinentu se proslavil také filmový scénárista a režisér Ivan Passer nebo plastický chirurg MUDr. Bohdan Pomahač. Cenu získal také historik prof. Vilém Prečan, mj. zakladatel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (pěknou orientaci poskytne např. článek zde) a herec Stanislav Zindulka.
Připomeňme, že letošního 23. května se slavnost ve Valdštejnském paláci konala již pošestnácté.
Text a foto Marina Hužvárová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad